Off Cinema, czyli święto kina dokumentalnego. Czym jest sekcja “Bardzo Bliski Wschód”?

W tym miesiącu w Poznaniu odbędzie się 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Już 18 października rozpocznie się 6-dniowe święto dokumentu, o którym w programie „Hej Poznań” opowiedział Piotr Szczyszyk, dyrektor programowy festiwalu.

Tydzień temu w naszym programie rozmawialiśmy o festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży Ale Kino!, a już 18 października w Poznaniu rozpocznie się kolejny festiwal filmowy, tym razem będzie on dotyczył filmów dokumentalnych. OFF CINEMA odbędzie się tradycyjnie w całości w Centrum Kultury Zamek, lecz w tym roku zmianie uległa formuła wydarzenia.

„W tym roku odchodzimy od konkursu, ale skupiamy się na filmach dokumentalnych z całego świata. Chcemy się skupić na tym co nas otacza i głównie będziemy patrzeć na wschód.” – wyjaśnia Piotr Szczyszyk.

Na festiwalu będzie można obejrzeć między innymi dwie części dokumentu „Mariupol”, pierwsza z nich była kręcona w 2016 rok, a druga już po wybuchu wojny na Ukrainie. Będzie to polska premiera dokumentu, wcześniej został on zaprezentowany na 75. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Litewski reżyser tego dzieła Mantasa Kvedaravicius został zabity przez Rosjan podczas kręcenia drugiej części. Jednak z pomocą jego współpracowników i rodziny udało się dokończyć film.

„To jest właśnie w sekcji bardzo bliski wschód, gdzie jest 8 filmów. Chcieliśmy też tak to nazwać, żeby też od razu nie epatować tematem wojny, tylko właśnie skupić się na tym temacie wschodnim w szerszej perspektywie.” – powiedział dyrektor filmowy festiwalu OFF CINEMA.

Na festiwalu OFF CINEMA zostaną zaprezentowane również filmy z dalszych części świata, m.in. trzy częściowy dokument amerykańskiego reżysera Godfreya Reggio „Qatsi”, który przedstawia obrazy miast i przyrody stanów w USA.

Dodatkowo festiwalowi będą towarzyszyć inne, ciekawe wydarzenia towarzyszące. Fani kina będą mieli okazję spotkać się z wieloma reżyserami i porozmawiać z nimi o filmach które stworzyli. Dla osób, które będą chciały rozładować emocję po obejrzanych dziełach przygotowano imprezę silent disco.

Jak zauważył Piotr Szczyszyk, kino dokumentalne jest wyjątkowe, ponieważ  opowiada “prawdziwą historię, prawdziwych ludzi i pokazuje prawdziwe miejsca”.