Ciepło wytwarzane z odpadów ściekowych? Poznań robi kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej

Miasto Poznań podejmuje kolejny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Porozumienie podpisane ze spółkami Veolia i Aquanet ma poprawić efektywność energetyczną stolicy Wielkopolski.

 

Wykorzystanie powstających podczas różnych procesów odpadów, a także potrzeba szukania alternatywnych dla węgla źródeł ciepła i energii przyczyniły się do osiągnięcia porozumienia między Miastem Poznań, a miejskimi spółkami Aquanet i Veolia.

Dokument zakłada współpracę wszystkich stron w zakresie oceny możliwości wykorzystania potencjały ciepła odpadowego ze ścieków komunalnych. Jak wyjaśnia Urząd Miasta, zarówno ono, jak i tzw. ciepło tracone powstające w procesach technologicznych przy oczyszczaniu ścieków może być wykorzystane w miejskiej sieci ciepłowniczej, która dostarcza ciepło dla ok. 60% mieszkańców Poznania.

„Widzimy dziś wyraźnie, jak problematyczne może być oparcie energetyki wyłącznie na węglu. Przyszłość leży w zielonej energii. Musimy wykorzystywać możliwości, jakie daje technologia, a potencjał jest tutaj bardzo duży. Innowacje, takie jak odzysk ciepła z odlewni Volkswagena czy projekt Aquanetu i Veolii polegający na produkcji energii ze ścieków, pozwalają nie tylko na pozyskanie ogromnych ilości ciepła, ale także redukcję zużycia węgla i poprawę jakości powietrza w Poznaniu. To niezwykle istotne działania na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Zgodnie ze wstępną koncepcją wybudowane będą pompy ciepła w Centralnej oraz Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków o mocy 16 MW (COŚ) i 5 MW (LOŚ). Według szacunków potencjał odzysku ciepła wynosi 460 tysięcy GJ rocznie. Taki wynik oznaczałby ograniczenie zużycia węgla o 25 000 t, co pozwoliłoby zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 tys. ton w skali roku.

Porozumienie zakłada także, że zarówno Aquanet jak i Veolia będą badać możliwości wdrożenia rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. To m.in. ocena możliwości wykorzystania osadów ściekowych do produkcji zielonego wodoru. Planowane jest również przygotowanie koncepcji budowy nowych źródeł energii przez Veolię Energię Poznań na terenach należących do Aquanet w obrębie Miasta Poznania.

Porozumienie wpisuje się w zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w ramach podejmowania inicjatyw mających na celu troskę o środowisko oraz osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej.

 

fot. UMP