Świętomarcińskie świętowanie już za tydzień. Jakie atrakcje przygotowano i gdzie się odbędą?

„Czyń dobro” to hasło tegorocznego święta związanego z Imieninami Ulicy Święty Marcin. To m.in. nawiązanie do działalności świętego Marcina. W tym roku, z uwagi na prace remontowe, impreza będzie miała inny niż zwykle charakter, bo potrwa kilka dni i odbędzie się w różnych lokalizacjach. Nie zabraknie jednak tradycyjnego Kiermaszu Świętomarcińskiego i uroczystego przekazania symbolicznych kluczy do miasta.

 

We wrześniu informowaliśmy o decyzji organizatora, który poinformował, że w tym roku nie będzie tradycyjnych Imienin Ulicy Święty Marcin. Powodem jest trwająca przebudowa na ulicy i w jej okolicy, które uniemożliwiają przeprowadzenie imprezy i stworzenia jej zaplecza w znanej poznaniakom formie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zamiast tego zapowiedziano Dni Świętomarcińskie, które będą odbywać się w kilku lokalizacjach – na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu i Parku Chopina. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Czyń dobro”, co z jednej strony nawiązuje do historii proboszcza parafii pw. św. Marcina rozdającego rogale ubogim, a z drugiej do sytuacji za wschodnią granicą Polski i otwartości poznaniaków na przyjęcie uciekających przed wojną Ukraińców.

Sami Ukraińcy także przygotowali niespodziankę dla mieszkańców. W ramach akcji społecznej powstał ręcznie robiony obrus z napisem „Czyń Dobro” i tradycyjnymi elementami haftów Polski i Ukrainy. Całość nie jest jeszcze gotowa, ponieważ dokończyć będzie go mógł każdy, kto 11 listopada przyjdzie na pl. Kolegiacki. Dzięki temu inicjatywa ma być symbolem integracji i wspólnego działania.

Na placu Kolegiackim w tym dniu będzie odbywał się też tradycyjny Kiermasz Świętomarciński oraz występy artystów z Polski i Ukrainy. Atrakcje będą czekać w godzinach 11:00-17:00.

Zgodnie z tradycją świętomarcińską pojawią się też organizacje pozarządowe. Będzie je można spotkać 11 listopada w Parku Chopina. To możliwość przyjrzenia się ich działalności i poznanie możliwości wsparcia. Prowadzona będzie też zbiórka na rzecz Ukrainy.

W Parku Chopina odbywać się będą również warsztaty plastyczne i muzyczne, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym, prezentacje i małe koncerty. Wystąpią m.in. Teatr z Głową w Chmurach i artyści, którzy co roku tworzyli Korowód Świętomarciński. Swój udział zapowiedział także m.in. klub sportowy Warta Poznań.

Święty Marcin odbierze także symboliczne klucze do miasta. Uroczyste ich przekazanie zaplanowano na 14:00 na Wolnym Dziedzińcu. Po nim na scenie rozpoczną się koncerty. Przed poznańską publiką zaprezentują się: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie “Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Dzień zakończy koncert Renaty Przemyk.

Jednocześnie, 11 listopada w CK Zamek odbędzie się Dzień Kina Polskiego, a chętni będą mogli zwiedzić dawny Zamek Cesarski. Zaplanowano również pięć wystaw, które będzie można oglądać w Zamku.

Organizatorzy przygotowali też atrakcje w inne dni. W czwartek, 10 listopada, planowane jest spotkanie. Andrzejem Stasiukiem, które odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek o godzinie 18:00. Z kolei 13 listopada w ramach Dni Świętomarcińskich CK Zamek zaprosi na spektakl „Żywot” Teatru Emigrant.

Szczegółowy program Dni Świętomarcińskich dostępny jest online (tutaj).