“Babka od histy” o obchodach Dnia Niepodległości i nauce historii i patriotyzmu w Polsce

Już niedługo obchodzone będzie Narodowe Święto Niepodległości. Z Agnieszką Jankowiak-Maik, znaną na Instagramie jako Babka od histy, rozmawialiśmy o tym jak wygląda nauka historii w tym zakresie i czy Polacy potrafią zjednoczyć się w tym podniosłym czasie.

Agnieszka Jankowiak-Maik, dla wielu znana jako Babka od histy od 5 lat prowadzi konta na Facebooku i Instagramie, na których edukuje Polaków. Jej głównym celem jest zmiana podejścia do edukacji oraz pokazania jak wielką rolę odgrywa ona w życiu. Do nauki wykorzystuje nowoczesne platformy internetowe takie jak Tik Tok, aby dotrzeć do jak największej liczby młodych odbiorców. Jak zauważa, to bardzo ważne aby młodzież miała świadomość tego czym jest wojna oraz dlaczego obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Dla młodych ludzi, czy tego chcemy czy nie, jest to odległa historia. Oni już totalnie nie pamiętają tamtych czasów. Ważne jest aby czuli pewną więź i zrozumieli, że ta przeszłość ma znaczenie i nas kształtuje.” – zaznacza Agnieszka Jankowiak-Maik.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Co roku na początku listopada w szkołach nauczyciele przypominają swoim podopiecznym co wydarzyło się tego dnia w 1918 roku i dlaczego jest to tak ważne święto. Jednak na przestrzeni lat podejście do tego święta zmienia się, ponieważ polityka zaczyna mieszać się z historią. A jak to wygląda w szkołach?

Historia jest wdzięcznym tematem dla polityków, więc to jest takie uniwersalne zjawisko i różne ekipy polityczne z różnych stron świata mają poczucie, że historia jest łatwym kąskiem dla nich i że można podciągnąć historię pod jakąś agendę.” – wyjaśnia Agnieszka Jankowiak-Maik.

Zaznacza także, że praca w szkole nie jest całkowicie zależna od polityki. Nauczyciele mogą mieć wpływ na to co chcą przekazać swoim uczniom i w jaki sposób w szkole będą obchodzić to święto. Dydaktycy coraz częściej wykorzystują to święto w pozytywny sposób, jako pretekst do nauki tego czym jest nowoczesny i obywatelski patriotyzm.

W mojej szkole w tym roku obchody będą w ogóle nietypowe, a jednocześnie ciekawe. Szukamy ciekawych, fajnych Polek, które zasłużyły się dla historii kraju i skupiamy się na historii kobiet.” – powiedziała nauczycielka w programie „Hej Poznań”.

Według Agnieszki Jankowiak-Maik Polacy w sposób bardzo podniosły i uroczysty obchodzą Narodowy Dzień Niepodległości, a powinno to być radosne święto. Dodaje, że warto przy okazji pokazać aspekt obywatelski tych listopadowych wydarzeń oraz zwrócić uwagę na to, że odzyskanie niepodległości przez Polskę udało się dzięki pracy całego społeczeństwa.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się co roku w Warszawie i budzą one skrajne emocję u wielu osób. Piotr Szulc zapytał gościnię programu „Hej Poznań” czy Polacy jako naród są w stanie zjednoczyć się w ten wyjątkowy dzień.

Historia pokazuje, że tak. Ja jestem idealistką i wierzę w to, że naprawdę powinniśmy umieć rozmawiać ponad podziałami i historia niepodległości Polski to pokazuje.”- tłumaczy Agnieszka Jankowiak-Maik.

Edukatorka przypomina, że dwie głównie postacie polskiej sceny politycznej w okresie odzyskania przez Polskę niepodległości to byli Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski. Mieli oni zupełnie inne poglądy oraz wizje kraju, ale mimo wszystko potrafili się zjednoczyć dla dobra ogółu. Dzisiaj społeczeństwo tego nie potrafi, ale jak zaznacza może to wynikać z tego, że każdy inaczej rozumie słowo patriotyzm czy duma narodowa.

Nie lubię takiego agresywnego świętowania i nie jestem zwolenniczką tych marszy niepodległości, które wzbudzają agresję i wykluczają. Można to zrobić łącząc, a nie dzieląc.” – dodaje nauczycielka.