“Stary, dobry święty Marcin”, czyli świętowanie na Marcinie. Lokalnej społeczności remonty niestraszne

11 listopada to wyjątkowa data dla poznaniaków, ponieważ to właśnie tego dnia obchodzone jest nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny ulicy Święty Marcin. W tym roku w związku z licznymi remontami jakie mają miejsce w Poznaniu, organizacja wydarzenia była utrudniona. Ostatecznie wydarzenie odbędzie się w ramach miejskich obchodów oraz oddolnej inicjatywy lokalnej społeczności. O tym, jakie atrakcje przygotowano w związku imprezą opowiedział współorganizator inicjatywy Wojciech Szalbierz – Prezes Zarządu Fundacji Jeden Uniwersytet i jeden z przedsiębiorców z ul. św. Marcin.

Tegoroczne obchody imienin ulicy Świętego Marcina stały pod wielkim znakiem zapytania w związku licznymi remontami dróg w centrum miasta. Ostatecznie Miasto zdecydowało się na organizację Dni Świętomarcińskich w kilku lokalizacjach (więcej tutaj). Z kolei przedsiębiorcy, którzy na co dzień pracują i mają swoje lokale na ulicy Święty Marcin stworzyli oddolną inicjatywę „Stary Dobry Święty Marcin”.

„Święty Marcin to jest nasze miejsce, nie przeniesiemy swoich biznesów, działalności, organizacji. Uznaliśmy, że mieszkańcy miasta Poznania na ten wyremontowany odcinek między Ratajczaka a Gwarną na pewno przyjdą i z przyzwyczajenia i z tęsknoty, ponieważ tej imprezy już nie było prawie 3 lata w tym miejscu.” – powiedział Wojciech Szalbierz.

 

Dzięki temu wydarzeniu będzie można świętować imieniny ulicy Święty Marcin zarówno na samej ulicy jak i w pobliskich lokalizacjach. Organizatorzy wydarzenia „Stary Dobry Święty Marcin” przygotowali wiele atrakcji dzieląc je na te, które wiążą się z przyszłością i przeszłością. Gość programu „Hej Poznań” opowiedział, że te łączące się z przeszłością to między innymi muzyczna podróż przez dekady, podczas której zaprezentują się artyści związani z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej. Zaśpiewają utwory nawiązujące do historii ulicy Świętego Marcina. Co jeszcze czeka uczestników imprezy?

„Będziemy budowali Targ Świętego Marcina, gdzie będzie wszystko to co kochamy najbardziej. (…) 11 listopada okraszony jest między innymi warsztatami, które prowadzimy w lokalu Święty Marcin 57 i tam z kolei mówimy o przyszłości, czyli głównie adresujemy nasze działania dla dzieciaków.” – zaznacza gość programu „Hej Poznań”.

Specjalnie dla dzieci powstanie strefa animacji Polregio – Twój pociąg do zabawy, a oprócz tego dostępne będą kreatywne warsztaty animacyjne realizowane przez Kindernalia, czy warsztaty ceramiczne, podczas których najmłodsi stworzą figurki swoich ulubionych zwierząt. Nietypową atrakcję przygotowała Fundacja Słowo i Kropka – warsztaty „Zdrowe mówienie, to świadome oddychanie. Zadbaj o swój głos i jakość mówienia”. Dla uczestników stworzą specjalne studio, w którym będzie można nauczyć się pracy z mikrofonem pod okiem profesjonalnego lektora.

W związku z obchodami imienin ulicy Świętego Marcina wyjątkową ofertę przygotowały również lokale gastronomiczne znajdujące się przy tej ulicy.

„Tutaj wchodzimy w temat wina świętomarcińskiego, gęsiny oraz wszystkich rzeczy które się wiążą z tradycją kulinarną i kwestiami regionalnymi w Poznaniu.” – powiedział Wojciech Szalbierz

Więcej informacji na temat wydarzenia „Stary Dobry Święty Marcin” , które będzie trwało w dniach od 11 do 13 listopada można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku oraz słuchając całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.