50 ton zatrzyma się dopiero po kilkudziesięciu metrach – MPK Poznań rozpoczyna kolejną akcję “Rozejrzyj się i żyj”

MPK Poznań wraz z Komendą Miejską Policji rozpoczęło kolejną odsłonę akcji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem kampania „Rozejrzyj się i żyj” skierowana jest do kierowców. Jak przypomina miejskie przedsiębiorstwo, jadący z prędkością 50 km/h tramwaj zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach – i to przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

Kolizje i wypadki polegające na zderzeniu samochodu z tramwajem to niestety w Poznaniu wciąż dość częste sytuacje. Najczęściej dochodzi do nich na ul. Dąbrowskiego, Rondzie Śródka, na ul. Starołęckiej, Jana Pawła II, Głogowskiej czy Grunwaldzkiej.

Jak wynika ze statystyk, tylko w pierwszym półroczu 2022 roku odnotowano prawie 190 tego typu zdarzeń. Zwykle powodem jest nieuwaga, roztargnienie czy pośpiech, czyli niezachowanie ostrożności i wymuszenie pierwszeństwa.

By przypominać kierowcom o konieczności zachowania ostrożności, MPK Poznań wraz z Komendą Miejską Policji rozpoczęło kolejną odsłonę akcji „Rozejrzyj się i żyj”. Poprzednia skierowana była do pieszych, a obecna do kierowców.


„Rozpoczęła się jesień, a to szczególnie trudna dla komunikacji tramwajowej pora roku. Tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach. Na mokrej bądź oblodzonej szynie, zasypanej liśćmi, droga hamowania znacznie się wydłuża. Dlatego właśnie teraz rozpoczynamy drugą edycję kampanii “Rozejrzyj się i ŻYJ!”. Chcemy przypomnieć uczestnikom ruchu, że w zderzeniu z tramwajem nie mają szans, poprzez nierozważne zachowania narażają nie tylko siebie, ale i osoby korzystające z komunikacji miejskiej” – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań

Jak przypomina MPK oraz Komenda Miejska Policji, kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania równorzędnego, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Tego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przypomina, że kierowcy wjeżdżający na przejazd kolejowy powinni zawsze upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd szynowy.

Prezes MPK Poznań przypomina, że motorniczy poza awaryjnym hamowaniem i użyciem dzwonka ostrzegawczego, nie ma innych możliwości zapobiegnięcia zderzeniu z samochodem. Jednocześnie zauważa, że gwałtowne hamowanie to z kolei zagrożenie dla pasażerów w tramwaju.

„Nasza kampania ma na celu ograniczenie do minimum takich sytuacji. Poprzez filmy edukacyjne, ulotki oraz specjalnie oklejony tramwaj będziemy ostrzegać przed takimi sytuacjami.” – mówi Krzysztof Dostani