Czy poznaniacy wiedzą jak radzić sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych?

Dla wielu osób wystąpienia publiczne wiążą się z ogromnym stresem. Jak sobie z nim radzić? Na to pytanie odpowiedziała w dzisiejszym odcinku programu „Hej Poznań” ekspertka oraz konsultantka w zakresie wystąpień publicznych – Tatiana Sokołowska.

Stres podczas wystąpień publicznych pojawia się zawsze, nawet u osób które są przygotowane i występowały już wiele razy. Tatiana Sokołowska zwraca uwagę na to, że warto ten stres oswoić albo przemienić go w inną emocję.

Emocja ma wtedy znaczenie kiedy ją nazwiemy, jeżeli nazwiemy ją stresem, to rzeczywiście to jest stres. Natomiast nazwijmy ją jakoś inaczej, na przykład zaangażowaniem w wystąpienie albo jakąś emocją pozytywną.” – zaznacza ekspertka

Warto zwrócić uwagę również na to, że stres nie zawsze musi być czymś negatywnym. Dla wielu osób działa on motywująco, powoduje spięcie w organizmie i napędza do działania. Niestety, nie u każdego jest tak samo, ponieważ czasami trema może urosnąć do takich rozmiarów, że osoby nie są w stanie wypowiedzieć nawet jednego słowa. Piotr Szulc zapytał gościa programu jak sobie poradzić z takim stresem.

Trzeba przygotować treść i formę wypowiedzi, ale trzeba też przygotować siebie mentalnie i przed samym wystąpieniem, kiedy te wszystkie elementy już mamy przygotowane przestajemy myśleć o tych elementach.” – tłumaczy Tatiana Sokołowska.

Kilka chwil przed wystąpieniem należy skupić się na pozytywnych rzeczach oraz wierzyć że wszystko się uda. Są to rzeczy, które mentalnie przygotowują do skutecznego publicznego wystąpienia.

Tatiana Sokołowska opowiedziała również o tym, co robić, gdy ktoś nie jest w stanie zapanować nad stresem i kilka chwil przed wystąpieniem zapomina o wszystkim, co chciał powiedzieć, trzęsą mu się ręce i nie jest w stanie się odezwać. Co należy wtedy zrobić?

Skupiamy się na oddychaniu, oddychamy wolno. To uspokaja nasz system nerwowy i ciało wysyła informacje do mózgu, że nic się nie dzieje.” – podpowiada ekspertka.

Kolejnym elementem, który może poprawić samopoczucie w tak stresujących chwilach jest przyjęcie pewnej postawy ciała reprezentujące pozytywne nastawienie. Jak zaznacza Tatiana Sokołowska jest to sposób, dzięki któremu można wmówić sobie, że jest się pewnym siebie i buduję się w ten sposób odpowiedni wizerunek. Dodatkowo, osoba, która wychodzi na scenę musi być pewna, że wygłosi dobre przemówienie i wszystko pójdzie po jej myśli.

Używamy też pozytywnego słownictwa, bo to też jest istotne w jaki sposób budujemy się mentalnie.” – zaznacza Tatiana Sokołowska.

Gość programu „Hej Poznań” zwróciła również uwagę na to, że wiele osób z powodu stresu i ściśniętego żołądka nie jest w stanie nic zjeść przed wystąpieniem. Jest to błąd ponieważ organizmowi brakuje przez to energii, a wystarczy zjeść nawet coś drobnego jak banan aby podnieść sobie poziom cukru.

Czy przed wystąpieniem warto napić się kawy? Można się tego dowiedzieć słuchając całej rozmowy.