Nowoczesne metody stosowane w ortodoncji

Proste, białe i zadbane zęby mogą być Twoją najpiękniejszą wizytówką. Niekiedy jednak nie wystarczy, że dbasz o higienę i regularnie odwiedzasz stomatologa. W przypadku wad zgryzu konieczne może być leczenie ortodontyczne. Nowoczesne metody pozwalają korygować nawet bardzo pogłębione problemy, dzięki czemu nie tylko zadbasz o estetyczny wygląd, ale i możesz zapobiec rozwojowi próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia oraz innych poważnych komplikacji zdrowotnych.

Aparaty ortodontyczne

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Nieleczone mogę sprzyjać osadzaniu się kamienia i rozwojowi próchnicy; prowadzić do zwiększonej łamliwości zębów, a w skrajnych przypadkach nawet utrudniać żucie, prawidłową wymowę czy oddychanie. Nie ma się co łudzić, że raz zdiagnozowana wada zniknie samoistnie – należy koniecznie udać się na konsultację ortodontyczną, a następnie wdrożyć leczenie. Aparaty ortodontyczne pozwalają bardzo skutecznie korygować takie wady jak:

 • przodozgryz;
 • tyłozgryz;
 • zgryz otwarty;
 • zgryz głęboki;
 • szparowatość zębów (diastemę);
 • zatrzymany ząb;
 • stłoczenie zębów.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wyleczenie zębów, jeżeli mają jakiekolwiek ubytki, a także warto zadbać o profesjonalne czyszczenie (scalling i piaskowanie). W niektórych przypadkach konieczne może być również usunięcie pojedynczych zębów, które przeszkadzają w korekcie wady.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty stałe stosowane są do leczenia wad zgryzu u osób dorosłych. Są trwale mocowane na cały okres leczenia. Ich zamki są przyklejone do zębów, a pierścienie najczęściej zacementowane na pierwszych trzonowcach. Wszystkie elementy są połączone metalowym łukiem. Najczęściej aparat stały nosi się przez okres od roku do dwóch. W tym czasie należy regularnie raz w miesiącu odwiedzać ortodontę, który zmieni ich ustawienie. Aparaty ortodontyczne stałe pozwalają bardzo skutecznie korygować większość wad zgryzu, również u osób dorosłych. Niestety, wiąże się to z wieloma nieprzyjemnościami, takimi jak ból i dyskomfort, mało estetyczny wygląd, trudniejsze utrzymanie higieny, niemożność spożywania niektórych pokarmów.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Są stosowane przede wszystkim u dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne. Należy nosić je przez kilkanaście godzin dziennie. To pozwala na skuteczną korekcję mniejszych wad zgryzu.

Nakładki ortodontyczne typu Clear Aligner

To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych, stałych aparatów ortodontycznych. Wykonane z przezroczystego tworzywa metodą termoformowania nakładki ortodontyczne pozwalają osiągać podobne rezultaty, jednak są znacznie mniej uciążliwe dla noszonej je osoby. Zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach, którym zależy na prostych i przede wszystkim zdrowych zębach, jednak na przykład z racji wykonywanego zawodu nie mogą sobie pozwolić na noszenie widocznego aparatu. 

Są niewidoczne, nie powinny powodować dolegliwości bólowych. Po wykonaniu skanu 3D w gabinecie partnerskim DR SMILE pacjent zakwalifikowany do leczenia tą metodą dostaje do domu komplet ponumerowanych nakładek ortodontycznych. Tego typu nakładki należy nosić przez co najmniej 22 godziny na dobę, zdejmując np. na czas jedzenia czy mycia zębów. Skuteczność tej metody zależy od zdyscyplinowania pacjenta.

Aparaty stosowane jako wsparcie leczenia ortodontycznego

Oprócz wspomnianych wyżej, podstawowych aparatów ortodontycznych, istnieją również modele wykorzystywane pomocniczo w leczeniu ortodontycznym. Wśród nich można wymienić:

 • aparaty Pendex – mają za zadanie przesunąć górne trzonowce do tyłu, dzięki czemu zyskuje się więcej przestrzeni dla niewyrżniętych jeszcze zębów;
 • płytki Nance’a – nakłada się na podniebienie w celu utrzymania odpowiednich odległości pomiędzy kolejnymi zębami;
 • aparaty Hyrax – tymczasowe aparaty zakładane na górny łuk w celu jego rozszerzenia. Stosuje się je w przypadku, gdy brakuje miejsca dla kolejnych zębów;
 • maski twarzowe – przy przodozgryzie mają na celu zastopowanie nadmiernego wzrostu żuchwy u dzieci i wyciągnięcie górnej szczęki; przy tyłozgryzie – wyciągnięcie do przodu żuchwy;
 • utrzymywacze przestrzeni – elementy, których zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się zębów. Często stosowane po wypadnięciu mleczaków, gdy konieczne jest zachowanie przestrzeni dla mającego dopiero się pojawić zęba stałego.
 • aparaty Lip Bumper – stosowane w celu rozbudowy łuków zębowych;
 • płytkoprotezy – aparaty, w których umieszczono protezę zębową, wypełniającą przestrzeń w miejscu, gdzie brakuje prawdziwego zęba;
 • korektory drugiej klasy – zakładane w celu korekcji wady dotylnej.

Biorąc pod uwagę fakt, że technologia gwałtownie rozwija się, poniższa lista może nie być pełna – w ostatnich latach pojawia się coraz więcej innowacji.  Leczenie ortodontyczne zawsze wymaga od pacjenta pewnej dyscypliny i dużej uwagi poświęconej na zachowanie odpowiedniej higieny.  Nosząc aparat, warto stosować specjalistyczne szczoteczki ortodontyczne międzyzębowe i jednopęczkowe. Zalecane bywa również stosowanie specjalnych nici. Zawsze należy kierować się w tym zakresie wskazówkami ortodonty i stomatologa.