“Ćwiczenia z dyplomacji” w Republice Sztuki Tłusta Langusta

Republika Sztuki Tłusta Langusta to wyjątkowa przestrzeń artystyczna w samym centrum Poznania. Już w ten weekend zaprezentuje wyjątkową sztukę „Ćwiczenia z dyplomacji”, o której w programie „Hej Poznań” opowiedziały scenarzystka Ewa Kaczmarek oraz aktorka Rimma Tyshkevych.

Republika Sztuki Tłusta Langusta związana jest z artystami z Teatru Usta Usta. Jest to wyjątkowe miejsce, podzielone na trzy poziomy i każdy z nich ma odmienny klimat. Odbywają się tam nie tylko spektakle, ale również koncerty i warsztaty. „Ćwiczenia z dyplomacji” to zaskakująca sztuka, nie tylko ze względu na historię którą opowiada, ale będzie się ona rozgrywała na trzech piętrach teatru.

„Cały budynek zmieniony zostanie w scenografię teatralną. Państwo, którzy zdecydują się przyjść na spektakl, będą mogli przejść taką bardzo długą drogę i zajrzeć do wszystkich pomieszczeń, które zostały zaaranżowane w specjalny sposób.” – zapowiada Ewa Kaczmarek.

Gościem programu „Hej Poznań” była również ukraińska aktorka Rimma Tyshkevych, która gra główną rolę w spektaklu „Ćwiczenia z dyplomacji”. O swojej roli opowiedziała w… tajemniczy sposób, ponieważ postać którą gra jest nieżywa. Piotrowi Szulcowi zdradziła, że nie oznacza to, że na scenie jej postać przemawia z zaświatów. Ponadto, scenariusz spektaklu nawiązuje do obecnej sytuacji na Ukrainie.

„Ta sztuka jest bardzo aktualna, kontekst w którym funkcjonujemy na co dzień daje nam do myślenia – mówię tutaj o wojnie na Ukrainie. Jesteśmy już bardzo zmęczeni tym konfliktem, natomiast on dalej ma tragiczny wymiar dla ludzi, którzy tam mieszkają oraz bolesny wymiar dla tych, którzy tutaj przyjechali.” – tłumaczy scenarzystka Ewa Kaczmarek.

Mimo tego, spektakl nie do końca jest smutny, ale z pewnością prowokuje do myślenia – każda ze scen opowiada o czymś innym. Ewa Kaczmarek dodaje, że spektakl jest próbą oderwania się od codzienności i bezsilności, która towarzyszy obserwującym tego co dzieje się na Ukrainie. Rimma nie jest jedyną aktorką z Ukrainy, która zagra na deskach poznańskiego teatru – zobaczymy tam również Anastasię z Odessy oraz Natalię z Charkowa. Artystki zgłosiły się do Republiki Sztuki Tłusta Langusta przy okazji konkursu Nanodramy 2022.

„Ewa jest bardzo utalentowaną scenarzystką, rozmawiała z nami o wojnie i napisała taki scenariusz, tak prawdziwy, że po pierwszej próbie się popłakałam.” – dodaje Rimma Tyshkevych.

Ewa Kaczmarek zaznacza, że nie jest to ostatni spektakl z udziałem ukraińskich artystów. To bardzo ważne, aby ich wspierać oraz integrować się. Spektakl „Ćwiczenia z dyplomacji” odbędzie się w najbliższy piątek, sobotę oraz niedzielę o godzinie 19:00 w Republice Sztuki Tłusta Langusta.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.