Pompy ciepła i elektronarzędzia coraz częściej stają się łupem złodziei. Policja podpowiada jak zabezpieczyć plac budowy

Pompy ciepła i elektronarzędzia to w ostatnim czasie wyjątkowo częste łupy złodziei w Poznaniu i powiecie poznańskim. Policja ostrzega i podpowiada, jak zabezpieczyć cenne materiały.

 

Gdy dochodzi do włamania do mieszkania czy domu złodzieje zwykle kradną łatwe do zabrania, a jednocześnie cenne przedmioty – biżuterię, gotówkę czy elektronikę. Jak zauważa jednak poznańska policja, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku obiektów, które dopiero są budowane. Tam nawet ciężki sprzęt jest podstawowym łupem.

W ostatnim czasie na terenie Poznania i powiatu poznańskiego policjanci odnotowują wzrost kradzieży pomp ciepła, które są montowane zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku. Wraz z popularyzacją tego sposobu ogrzewania domu, są one spotykane coraz częściej, a wielu szuka tańszych możliwości zakupu – to z kolei napędza działalność złodziei, którzy później sprzedają kradziony towar w niższej niż w sklepach cenach jako produkt „rozpakowany” i „bez oryginalnego opakowania” czy też „mało używany”.

Łupem niezmiennie są także sprzęt i materiały budowlane, dlatego policja podpowiada, w jaki sposób zabezpieczyć je przed złodziejami.

Warto ogrodzić posesję, a maszyny i narzędzia pozostawiać „pod kluczem”. Dobrze oświetlony teren budowy również pomoże, szczególnie, gdy zostanie to połączone z monitoringiem. Istotne jest także bezpieczne składowanie materiałów oraz praca ze sprawdzonym wykonawcą.

Szczególnie „łatwym” dla złodziei są obszary, które wokół nie mają sąsiadów. Takie budowy „na odludziu” łatwiej okraść, ponieważ ryzyko zauważenia przez kogokolwiek jest znacznie niższe

W sytuacji, gdy istnieje sąsiedztwo, można poprosić przyszłego sąsiada o zerknięcie na budowę podczas nieobecności właścicieli i wymienić się numerami telefonów. Warto też informować o sytuacjach, w których ma być coś dostarczone lub zabierane z budowy, by podkreślić, że inne sytuacje, gdy „ktoś się kręci” po terenie nie są normalne.