Arteterapia w poznańskiej szkole. Już niedługo IV Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej

W sobotę, 3 grudnia, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji odbędzie się IV Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej, której organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”. O wydarzeniu w programie „Hej Poznań” opowiedział Sławomir Wrembel – prezes Stowarzyszenia.

IV Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej po raz pierwszy odbędzie się w budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Podczas wydarzenie będzie można wylicytować dzieła polskich artystów współczesnych takich jak Maciej Mańkowski, Karolina Urbańska czy Tomasz Chodnik. Ponadto dostępne będą prace wykonywane w czasie zajęć artystycznych przez podopiecznych Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”.

„Każdy kto ma taką chęć i ma umiejętności, może u nas tworzyć tak bardzo jak tylko chce. Arteterapia odbywa się na wszystkich poziomach, od klasy pierwszej do klasy czwartej liceum. Dzięki temu powstaje wiele ciekawych prac” – tłumaczy Sławomir Wrembel.

 

Do Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz do Niepublicznego Liceum „Otwarte Drzwi” uczęszczają dzieci i młodzież z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Podstawą w doborze odpowiedniej ścieżki edukacyjnej dla nich jest orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

„Każde dziecko jest indywidualnie traktowane. Sale są tak dostosowane, że każde dziecko ma możliwość do niej trafić. Nie ma przeszkód architektonicznych i w tym nowym budynku też chcemy żeby tak było” – zaznacza Sławomir Wrembel.

Dużą część uczniów Niepublicznego Liceum „Otwarte Drzwi” stanowi młodzież z zespołem Aspergera. Sławomir Wrembel zwraca uwagę na to jak ważne w ich terapii jest utrzymanie normy intelektualnej. Bardzo często są to osoby, które mają wyjątkowe umiejętności matematyczne. Dodatkowo takie osoby otrzymują wiele zrozumienia i są oceniane ich umiejętności, a nie zachowanie.

Celem aukcji charytatywnej jest zebranie funduszy na stworzenie rehabilitacyjnego placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem ich życia i bardzo często jest bolesna. Dzięki takiej inwestycji, podopieczni Stowarzyszeni będą mogli łączyć ćwiczenia z zabawą.

„Od dawna wiadomo, że dzieci najwięcej zyskują i uczą się w czasie zabawy” – podkreśla prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”.

IV Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się 3 grudnia o godzinie 17:00 w budynku WAWIZ. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, a partnerem wydarzenia są między innymi Akademia Lubrańskiego oraz Politechnika Poznańska.