5 poznańskich uczelni dołącza do wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku

Już po raz 14. studenci staną do walki z nowotworami krwi, rejestrując potencjalnych dawców szpiku na 58 uczelniach w całej Polsce. Dzięki ich pasji, energii i ogromnemu zaangażowaniu, dotychczas do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 140098 osób, a 1074 oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 5-11 grudnia. Do akcji dołączyło również 5 poznańskich uczelni.

Studenci edukują, rejestrują i dają szansę na życia!

Od 2013 roku na campusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. Akcja Fundacji DKMS od blisko 10 lat zrzesza studentów wokół idei dawstwa szpiku, którzy edukują w jej zakresie swoich kolegów, a także pokazują, jak niewiele trzeba zrobić, by dać komuś drugą szansę na życie.

Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu młodych ludzi, baza Fundacji DKMS powiększyła się w tym czasie o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się podczas studenckich akcji, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym”.

Warsztaty naszpikowane wiedzą

Każdą edycję projektu HELPERS’ GENERATION poprzedzają warsztaty, organizowane przez Fundację DKMS. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, warsztaty odbyły się w formule stacjonarnej, a w spotkaniu w Warszawie udział wzięło aż 88 studenckich liderów z blisko 60 uczelni. Uczestnicy zdobywali wiedzę na temat dawstwa szpiku, a także praktyczne umiejętności, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, zarządzanie projektami czy komunikacja w mediach społecznościowych.

W tym roku Fundacja DKMS ogłosiła również konkurs stażowy i w ramach każdej z edycji (jesiennej oraz wiosennej) nagrodzi liderów projektu HELPERS’ GENERATION z jednej uczelni, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną. Nagrodą w konkursie jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty. Będzie to szansa na wykorzystanie swoich dotychczasowych umiejętności – i zdobycie nowych – wewnątrz organizacji.

Rejestracja nic (nas) nie kosztuje

Łączy ich nie udział w projekcie HELPERS’ GENERATION, ale również sama chęć pomagania innym. W jesienną edycję zaangażowało się aż 88 liderów, którzy mają wspólny cel – znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów walczących z nowotworami krwi.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędą się w dniach 5-11 grudnia na uczelniach wyższych w całym kraju – w tym pięciu poznańskich. Cały proces rejestracji trwa tylko około 10 minut i składa z dwóch elementów – wywiadu medycznego oraz samodzielnego pobrania wymazu przez potencjalnego

dawcę, z wewnętrznej strony policzka, za pomocą specjalnych pałeczek. Przy okazji wraz z innymi liderami będziemy edukować i obalać mity związane z dawstwem szpiku, jak m.in. ten najpopularniejszy, mówiący o tym, że szpik pobiera się z kręgosłupa. – mówi Adam Nowak, studencki lider projektu HELPERS’ GENERATION z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, która jest niezwykle ważna i potrzebna, bo może uratować życie osoby walczącej z nowotworem krwi, a dodatkowo – nic nas nie kosztuje. Pamiętajmy o tym, że #DobroWraca, gdy się nim dzielimy. – zachęca Adam.

● Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce.

Faktyczni dawcy ze studenckiej akcji

O tym, że studenckie akcje mają wielką moc pomagania, świadczy 1074 dawców faktycznych. Pośród nich są Miłosz i Michał, którzy zarejestrowali się na swoich uczelniach.

Miłosz:

Zarejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku w okolicy listopada 2020 roku. Odbyło się to w ramach akcji prowadzonej na AGH. Byłem wtedy na II roku studiów. Wcześniej nie myślałem o rejestracji, decyzję podjąłem tak naprawdę pod wpływem impulsu. Uprzednio jednak zapoznałem się z charakterem działalności Fundacji DKMS i procedurami, związanymi z dawstwem. Rejestracja w bazie dawców jest łatwa i szybka, a potencjalna pomoc, jakiej można udzielić biorcy, ogromna. Warto poświęcić te zaledwie 5 minut, by ktoś otrzymał nadzieję na życie.

Pierwszy telefon od fundacji otrzymałem, gdy minął trochę ponad rok od mojej rejestracji. Było to bardzo niespodziewane. Wszystko zostało mi dokładnie wyjaśnione krok po kroku, po czym padło pytanie o moją ostateczną decyzję – lekko zestresowany, ale bardzo podekscytowany możliwością pomoc, odpowiedziałem “tak, chcę zostać dawcą” – i zostałem nim w marcu 2022 roku. Cała procedura, której musiałem się poddać – badania wstępne, przyjmowanie zastrzyków i ostatecznie pobranie komórek macierzystych, w moim przypadku z krwiobiegu – przebiegła w miłej, przyjaznej atmosferze. Czułem się zaopiekowany. Nie wymagało to ode mnie wielkiego poświęcenia. Największą „trudnością”, jaka mnie spotkała, było spokojne siedzenie przez kilka godzin na fotelu podczas zabiegu – prawdziwy test cierpliwości. Nic nie bolało. Po pobraniu ciężko było mi uwierzyć w to, że “już po wszystkim”. Że już pomogłem. Nadal uważam, że podjęty przeze mnie wysiłek był niewspółmiernie niski w stosunku do pomocy, jakiej byłem w stanie udzielić.

Telefon zadzwonił ponownie we wrześniu z informacją, że moja pomoc potrzebna jest raz jeszcze. Bez wahania i tym razem już bez żadnego stresu poddałem się procedurze ponownie i oddałem limfocyty. Gdybym dostał telefon jeszcze raz… oczywiście znowu bym się zgodził! Bycie dawcą szpiku to wspaniała przygoda, pozwalająca na otwarcie się na drugiego człowieka. Wiem, że moim biorcą jest “starsza Pani z Ameryki”. W duchu nieustannie kibicuję jej w walce z nowotworem.

Michał:

Pierwszy raz z Fundacją DKMS zetknąłem się zimą 2018 roku. Kierowany ciekawością podszedłem do stoiska z wolontariuszami w holu swojej uczelni – zarejestrowałem się wtedy jako potencjalny dawca szpiku. Niespełna rok później, wracając z pracy tramwajem, odebrałem telefon z Warszawy. Okazało się, że moje antygeny HLA są zgodne z pacjentem chorującym na nowotwór i jestem dla niego nadzieją na wyzdrowienie. Zgodziłem się bez wahania.

Kiedy nadszedł dzień pobrania, udałem się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do Kliniki Hematologii. Lekarz zalecił pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych metodą aferezy, tzn. z krwi

obwodowej. Procedura trwała około 4 godziny i przypominała oddawanie krwi. Czas umilała mi rozmowa z innym dawcą, na fotelu obok. Po całym procesie czułem się dobrze, wróciłem do domu o własnych siłach, napędzany tą niesamowitą energią czerpaną z pomocy innym. Rozpoczynając następny rok akademicki, zobaczyłem reklamę projektu HELPERS’ GENERATION. Zgłosiłem się – w końcu to dzięki liderom poprzednich akcji zostałem faktycznym dawcą. Do dziś wspieram Fundację DKMS, rozwiewając szkodliwe stereotypy oraz tłumacząc znajomym, jak można dać tak wiele, jednocześnie oddając tak niewiele.

Harmonogram rejestracji na uczelniach

Od 5 do 11 grudnia można spotkać się ze studenckimi liderami na blisko 60 uczelniach w Polsce, w tym 5 poznańskich: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego oraz Wyższej Szkole Bankowej. Lokalizacje wraz z datami i godzinami znajdują się na stronie:https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen