Ile Poznań ma zapłacić za energię elektryczną w 2023 roku?

Poznań po raz kolejny przystąpił do przetargu na grupowy zakup energii elektrycznej w 2023 roku. Pierwszy nie przyniósł rozwiązania, dlatego trzeba było go powtórzyć. Dziś otwarto oferty i jak zapowiadają urzędnicy, Miasto nadal będzie ubiegać się o ustawowe wsparcie.

 

Także i w powtórzonym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, którą złożyła firma Enea S.A., która opiewa na kwotę ponad 354 mln złotych, co w przeliczeniu na ceny jednostkowe zakupu energii to ponad 1,6 tys. zł za MWh.

To mniejsza cena niż w pierwszym przetargu, gdy oferta opiewała na 409 mln złotych.

Do końca 2022 roku Poznań płaci 577,5 złotych za MWh, dlatego zarówno Miasto jak i inni członkowie grupy zakupowej zamierzają ubiegać się o objęcie mechanizmem ustawowego wsparcia, który polega na wyznaczeniu ceny maksymalnej zakupu energii elektrycznej dla roku 2023, która wynosi 785 zł za MWh.

Jak przekazano w komunikacie, trwa procedura przygotowania do podpisania umowy z wybranym przedsiębiorstwem energetycznym.

W grupowym zakupie energii elektrycznej bierze udział Miasto, podległe mu jednostki (np. szkoły, przedszkola, miejskie przedsiębiorstwo komunikacji), a także 14 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele spółek i instytucji kulturalnych działających w Poznaniu i okolicach.