Mała architektura wśród nowych drzew na Gliniankach

Teren na poznańskich Gliniankach znów się zmienił i stał się bardziej przyjazny spacerowiczom. Po dosadzeniu kilkudziesięciu nowych drzew kilka miesięcy temu, teraz zamontowano małą architekturę, która pozwoli na odpoczynek wśród zieleni.

 

Glinianki to określenie terenu w dolinie Strumienia Junikowskiego w południowej części miasta. Dawniej znajdowały się tam cegielnie i prowadzono odkrywkową eksploatację gliny. Teraz to obszary przede wszystkim związane z zielenią i naturą, miejsce bytowania licznych gatunków ptaków, owadów, gadów i małych ssaków, a także życia wielu roślin. Od lat są one także coraz chętniej odwiedzane przez spacerujących tam poznaniaków, którzy korzystają z powstającej infrastruktury, dzięki której przechadzki po obszarach podmokłych są bezpieczniejsze i bardziej komfrotowe.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, w rejonie ulic Witaszka i Kocha zamontowano w ostatnim czasie małą architekturę – dwie ławki, pięć foteli i cztery stoliki. Dzięki temu można odpocząć podczas spaceru czy po prostu przyjść wypocząć wśród natury.

Meble wykonano z drewna egzotycznego jatoba, który nazywany jest „diamentową wiśnią”. Jak wyjaśnia Marta Jastrząb-Frankowska z ZZM, to drewno cechujące się dużą twardością, a tym samym odporność na ściskanie i ścieranie. Jednocześnie ma dekoracyjny wygląd, który wpasowuje się w otoczenie.

Mała architektura pojawiła się na obszarze, na którym wiosną tego roku posadzono 45 wiśni piłkowanych Kanzan, które w maju kwitną różowymi kwiatami. Są mrozoodporne, ale z uwagi na fakt, że w okolicy glinianek nie brakuje bobrów, zabezpieczono je specjalnymi siatkami.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.