Wielkopolska zyska dużą halę widowiskowo-sportową. Powstanie pod Poznaniem

W Plewiskach pod Poznaniem powstanie Wielkopolska Hala Widowiskowo-Sportowa. Decyzję w tej sprawie ogłosił dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który podpisał list intencyjny dotyczący inwestycji z wójtem gminy Komorniki, do której należy podpoznańska miejscowość.

O tym, że nie tylko Poznaniowi, ale całej Wielkopolsce brakuje dużej hali widowiskowo-sportowej wiadomo nie od dziś. Duże imprezy sportowe czy kulturalne, w tym także te międzynarodowe często omijają ten region. Poznaniacy wiązali nadzieję z Halą Arena, jednak obiekt i jego okolica ma wiele ograniczeń. Okazuje się, że hala może jednak powstać tuż za granicą miasta.

W październiku 2022 roku wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zapowiedział budowę hali widowiskowo-sportowej o pojemności powyżej 10 tysięcy osób na terenie województwa. Wielu spodziewało się lokalizacji w Poznaniu, ale ostatecznie wybór padł na Plewiska, tuż obok stolicy Wielkopolski.

Hala ma powstać na terenie za stadionem GOSiR w Plewiskach, na gminnej działce o powierzchni 200 ha. Będzie to lokalizacja dobrze skomunikowana z różnymi drogami i środkami transportu. W pobliżu znajduje się trasa S11 i autostrada A2. Nie jest również daleko do lotniska Poznań-Ławica i linii kolejowej E-20, czyli Warszawa – Poznań – Berlin.

Wojewoda wielkopolski wraz z wójtem gminy Komorniki, Janem Brodą, podpisał list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy w celu realizacji inwestycji.

Pierwszym korkiem ma być ogłoszenie konkursu architektonicznego, który ma być przeprowadzony pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie powstanie projekt i dopiero wtedy będzie można zacząć poszukiwania środków finansowych na realizację zadania. Wojewoda zapewnił wójta, że „gwarantuje pełną współpracę” w zakresie pomocy w uzyskaniu finansowania i promowania projektu.

Na razie nie wiadomo więc, kiedy Wielkopolanie mogą spodziewać się realizacji inwestycji, ani ile będzie na kosztować.

Obecnie w Polsce działa pięć hal z pojemnością powyżej 10 tysięcy osób – są to areny w Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Katowicach i Gdańsku.