Sadzenie drzew w nowym parku na Naramowicach: osłonią mieszkańców od spalin i hałasu

Rozpoczęło się sadzenie pierwszych drzew i krzewów przy al. Praw Kobiet. Rośliny mają być częścią planowanego w tym rejonie parku, który ma być naturalną osłoną przed spalinami i hałasem z ulicy dla okolicznych mieszkańców.

 

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice oznaczała także przebudowę układu komunikacyjnego w okolicy. W ten sposób powstała m.in. al. Praw Kobiet, a także miejsce na park położony wzdłuż niej. Po zakończeniu robót budowlanych i wykończeniowych, Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął już pierwsze nasadzenia zieleni.

Projekt parku przygotowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, a jego realizacja została podzielona na etapy, które będą realizowane w miarę możliwości finansowych miasta.

„Park planowany jest wzdłuż al. Praw Kobiet, czyli nowej ulicy powstałej przy trasie tramwajowej. Docelowo zazieleni się teren na odcinku między ul. Łużycką a ul. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej. Jesienią zakończyły się prace projektowe, za które odpowiadała nasza spółka. Dokumentacja uwzględnia podział prac na mniejsze części, by realizacja inwestycji mogła odbywać się etapowo. Uwzględnia także rezerwę terenową pod targowisko przewidziane przy skrzyżowaniu ul. Łużyckiej i al. Praw Kobiet” – mówi Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie

Jeszcze w tym miesiącu na wyznaczonym obszarze ZZM posadzi 45 sosen czarnych i 141 sadzonek cisa pośredniego. Wybrane drzewa charakteryzują się dużą odpornością na trudne warunki miejskie, co jest istotne z uwagi na duże zanieczyszczenie powietrza i małe możliwości uprawowe na Naramowicach. Podobne kryteria były istotne przy wyborze cisów.

Park ma być nie tylko miejscem rekreacji mieszkańców, ale także stanowić naturalną osłonę przed spalinami i hałasem z ulicy dla pobliskich osiedli. Powstaje jako osobna inwestycja, nie w ramach budowy trasy tramwajowej i przebudowy układu komunikacyjnego na Naramowicach. O jego utworzenie apelowała m.in. Rada Osiedla Naramowice oraz sami mieszkańcy, którzy zwrócili uwagę na niezagospodarowany teren i potencjał na jego wykorzystanie, a także małą ilość zieleni w tym rejonie.

Poza nowymi roślinami, w parku zaplanowano także alejki spacerowe, boisko do gry w koszykówkę, stoliki szachowe, bulodrom, a także ławki i stojaki rowerowe. Tam, gdzie teren nie jest oświetlony przez lampy z ulicy zostaną postawione dodatkowe latarnie.