Kawka Bis w 2023 i 2024 z rekordowym dofinansowaniem

Na początku stycznia 20223 roku ruszy nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis. Zgodnie z przyjętymi zasadami, będzie można uzyskać nawet 100% zwrotu kosztów wymiany „kopciucha” na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania.

 

Kawka Bis to miejski program, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na likwidację „kopciuchów”, nieekologicznych źródeł ogrzewania na te bardziej przyjazne środowisku. Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez sejmik województwa, od 1 stycznia 2024 roku posiadacze bezklasowych pieców będą mogli być karani mandatami w wysokości do 5 tysięcy złotych. Miasto zachęca więc do jak najszybszej zmiany, a Kawka Bis ma pomóc ją zrealizować.

Decyzją miejskich radnych, w latach 2023 i 2024 kwota na dotacje będzie rekordowa. Zdecydowano się zwiększyć maksymalne kwoty dotacji, dzięki czemu można uzyskać nawet do 100% refundacji kosztów wymiany.

W przypadku zmiany sposobu ogrzewania na gazowe kwota dofinansowania wzrosła z 12 do 15 tysięcy złotych. Dwukrotnie zwiększono kwotę dotacji na wymianę pieca na pompę ciepła, co oznacza, że maksymalnie wyniesie ona 30 a nie jak do tej pory 15 tysięcy złotych. Gdy dodatkowo zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, można uzyskać dofinansowanie do 40 tysięcy złotych.

O 5 tysięcy złotych więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji będzie można otrzymać w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – do 25 tysięcy złotych.

„Chcemy zachęcić do wymiany “kopciuchów” jak najszybciej. Od 2024 roku palenie w piecach pozaklasowych będzie karane, dlatego zachęcamy do wymiany źródeł ciepła przed tą datą. W związku z tym na rok 2023 i 2024 zwiększyliśmy górne limity dofinansowania. Słowem – wymiana “kopciucha” teraz pozwoli na większe dofinansowanie oraz uniknięcie kar od 2024 roku” – zaznacza Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP

Od początku trwania programu zlikwidowano już ponad 4,2 tys. Pozaklasowych źródeł ciepła przeznaczając na dofinansowanie ponad 27,8 mln złotych. Tylko w 2022 roku złożono 641 wniosków, z których 560 rozpatrzono pozytywnie.

„Dla 477 rozliczonych umów, potwierdzających likwidację 725 pieców węglowych, udzielono łącznie 6 850 551,96 zł dofinansowania. Niemal 80% wniosków zakładało wymianę pieca na ogrzewanie gazowe, 9% na pompę ciepła, a prawie 7% na elektryczne” – wymienia Urząd Miasta Poznania

Dotację można uzyskać na wymianę pozaklasowego pieca na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową, pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 2 stycznia i potrwa do 31 lipca 2023 roku.