Uczniowie płacili za arkusze na próbne matury. Fundacja twierdzi, że to naruszenie ich praw

Czy w VI Liceum Ogólnokształcącym doszło do naruszenia praw uczniów? Jak donoszą tegoroczni maturzyści, w „Paderku” chcąc przystąpić do matury próbnej organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, musieli zapłacić. Zdaniem Fundacji Varia Posnania, to praktyka niezgodna z prawem. Czy na pewno?

 

Próbna matura pozwala na sprawdzenie swojej wiedzy z materiału wymaganego na egzaminie dojrzałości w warunkach egzaminacyjnych, w tym z ograniczeniem czasu i na odpowiednich arkuszach. W wielu szkołach organizowana jest także w tych samych salach lub sali sportowej, w których przeprowadzona będzie ta właściwa – w maju. Pozwala to także oswoić maturzystów z formą egzaminu, a tym samym zmniejszyć ich stres przed maturą.

W tym roku, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu musieli zapłacić za matury próbne 25 złotych. Zdaniem Fundacji Varia Posnania, takie zachowanie narusza prawa uczniów do nauki w publicznych szkołach. Czy jednak na pewno?

Praktyka pobierania opłat za arkusze próbnej matury choć nie jest bardzo popularna, to stosowana w całej Polsce . Zwykle to – w zależności od ilości arkuszy czy ilości kolorowego tuszu – koszt od ok. 10 do ok. 40 złotych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie dostarcza do szkół arkuszy na próbne matury – jedynie na te właściwe. Udział w próbnym podejściu jest dobrowolny dla placówki i uczniów. Oznacza to, że szkoły muszą same ponosić koszty wydruku i przygotowania arkuszy, co przy bardzo małych budżetach placówek oświatowych opierających się na dotacjach i bez własnego dochodu, jest dużym obciążeniem dla budżetu. W tym roku w całej Polsce, m.in. w Łodzi, Warszawie, Trójmieście oraz mniejszych miejscowościach o „dorzucenie się” do wydruku poprosiło więcej niż do tej pory szkół. W niektórych podjęto nawet decyzje o rezygnacji z próbnych matur.

Jak wyjaśnia poznański Paderek, czyli VI LO, do tej pory szkoła miała sponsora, który opłacał wydruki arkuszy, ale w tym roku go zabrakło, dlatego o wpłaty poproszono maturzystów. Dyrekcja podkreśla jednocześnie, że żaden z uczniów nie zgłaszał sprzeciwu wobec takiej sytuacji, a do próbnych egzaminów podeszło ponad 240 osób.

Fundacja Varia Posnania przekazała dziś informację do mediów o wysłaniu pisma w sprawie pobierania opłat do Wydziału Oświaty UMP i Kuratorium Oświaty UMP, a także o planowanym zawiadomieniu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji, pobieranie opłat jest naruszeniem praw uczniowskich.

„Fundacja Varia Posnania wystosowała w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej do szkoły z prośbą o odniesienie się do sprawy, a do organu prowadzącego (Miasto Poznań) i Kuratorium Oświaty przesłaliśmy prośbę o weryfikację zaistniałej sytuacji. Zespół Fundacji oczekuje wyjaśnień, mając na względzie fakt, iż bezsprzecznie doszło do naruszenia prawa oświatowego (w szczególności art. 70 ust. 2 Konstytucji RP oraz art. 14 ust. 1 pkt 1 Ustawy – Prawo Oświatowe (Dz.U.2021.1082), które stanowią o bezpłatności nauczania w szkołach publicznych, a także z art. 10 ust. 1 pkt. 5 u.p.o, zgodnie z którym to organ prowadzący szkołę wyposaża szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania.)” – przekazano w informacji prasowej