Rozmowy nie tylko od święta. Jak pomóc dziecku i kiedy udać się do psychologa?

Jak zauważyć, że dziecko zmaga się z problemami i jak mu wtedy pomóc? W programie „Hej Poznań” rozmawialiśmy o tym z Justyną Siepietowską-Jarzyńską z Centrum Umysłu.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas intensywnych przygotowań, ubierania choinki, kupowania prezentów i przygotowywania tradycyjnych potraw. W tym pośpiechu bardzo często zapomina się o tym co w świętach jest najważniejsze, czyli wspólne przeżywanie tego czasu z rodziną i najbliższymi. Do programu „Hej Poznań” zaprosiliśmy Justynę Siepietowską-Jarzyńską, aby porozmawiać o tym jak zauważyć, że dziecko zmaga się z jakimiś problemami i jak mu wtedy pomóc.

„Bądźmy uważni na drugiego człowieka, myślę że to jest clou programu. Kiedy widzimy, że nasze dziecko odczuwa trudne emocje, zachowuje się niestandardowo, pojawiają się u niego lęki lub agresja, czy wybuchy złości to należy udać się do psychologa po poradę” – powiedziała psycholog.

Zdarza się również tak, że objawy nie są takie oczywiste i na pierwszy rzut oka rodzic może ich nie dostrzec. Wiele osób na co dzień żyje w pośpiechu i nie jest w stanie zauważyć, że coś jest nie tak, dlatego tak ważna jest uważność i więź z dzieckiem. Czasami dzieci same przychodzą do rodziców i proszą ich o możliwość porozmawiania z kimś obcym o ich problemach. W takiej sytuacji nie powinno się na nie obrażać, tylko docenić ich dojrzałość i umówić wizytę u psychologa.

„To nie jest tak, że jeżeli dziecko nie przychodzi bezpośrednio do rodzica i nie opowiada o swoich problemach, to że nie ufa temu rodzicowi. Wręcz przeciwnie, właśnie obdarza go takim zaufaniem, że zwraca się do niego mówiąc Mamo, proszę cię, zapisz mnie na wizytę” – tłumaczy Justyna Siepietowska-Jarzyńska.

Jednak bardzo często dzieci nie przyznają się rodzicom, że coś jest nie tak i potrzebują pomocy. Jeżeli rodzic zauważy, że taka pomoc jest potrzebna to warto rozpocząć od szczerej rozmowy, powiedzenia dziecku, że się o niego martwimy i wyciągnięcia pomocnej dłoni. Rozmowę z psychologiem warto zaproponować dopiero wtedy, kiedy rodzic wie, że nie poradzi sobie sam z problemami dziecka.

Jeżeli rodzic podejmie decyzje, że wizyta u psychologa jest konieczna, to jak znaleźć tę odpowiednią osobę?

„Różne są sposoby. Jeżeli idziemy do psychologa to należy sprawdzić czy ta osoba posiada dyplom i ukończyła studia wyższe, tak samo w przypadku psychoterapeuty” – zaznacza gościni programu „Hej Poznań”.

Justyna Siepietowska-Jarzyńska dodaje, że dziecko może odmówić pójścia do specjalisty. W takim przypadku, pod żadnym pozorem nie wolno go do niczego zmuszać i wtedy rodzic powinien porozmawiać z psychologiem.

Choroby psychiczne oraz temat terapii, psychiatrów i psychologów w ostatnim czasie jest szeroko omawiany w mediach. Z biegiem lat, przestał to być temat taboo i wiele wartościowych oraz edukacyjnych treści można znaleźć w internecie, telewizji czy radiu. Justyna Siepietowska-Jarzyńska zauważa, że zmiana świadomości u ludzi jest bardzo ważna.

„Mamy psychologów i pedagogów w szkołach i o to zaczyna się dbać. Cieszę się, że w szkołach są specjaliści i dzieci same przychodzą z problemami do psychologa” – zauważa gościni programu.

Jeżeli zainteresował was ten temat i chcecie się dowiedzieć jak jeszcze można pomóc swojemu dziecku, to posłuchajcie całej rozmowy w programie „Hej Poznań”.