„Godziemba. Opowieść o Janie Lubrańskim”, czyli niezwykła publikacja dla dzieci i dorosłych

„Godziemba” to tytuł najnowszej publikacji Elizy Piotrowskiej, która przybliża postać Jana Lubrańskiego, który wpisał się w historię nie tylko Poznania i Wielkopolski, ale także Polski.

 

Jan Lubrański żył w latach 1456-1520 i jako mecenas kultury i nauki wpisał się w historię Polski. Był założycielem Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, która kształciła uczonych nie tylko z regionu i mogła pochwalić się bogatymi zbiorami bibliotecznymi.

Historię życia i dokonań poznańskiego biskupa przypomniała Eliza Piotrowska, w najnowszej publikacji „Godziemba. Opowieść o Janie Lubrańskim”. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Akademii Lubrańskiego.

Autorka przedstawiła fakty w interesujący sposób, nie zapominając o kontekście europejskim. Zastosowała dwie równoległe narracje, dzięki którym czytelnicy poszerzają także swoją wiedzę na temat samego renesansu. Pierwsza narracja jest skupiona na historii samego biskupa, a druga na czasach, w których żył i wybitnych postaciach renesansu.

Takie przedstawienie faktów oznacza, że poza polskimi miastami, takimi jak Poznań, Kraków czy Płock, pojawiają się też te włoskie – Rzym, Bolonia i Wenecja, a także inne znane postaci – Mikołaj Kopernik, Michał Anioł, Johannes Gutenberg czy Leonardo da Vinci.

Opiekę historyczną nad książką sprawował prof. Igor Kraszewski z UAM.

„Jan Lubrański to postać arcyciekawa, żyjąca w arcyciekawych czasach. I to nie dzięki sensacjom i anegdotom. To dojrzały, pracowity obywatel polskiego świata, który – na długo przed epoką pracy organicznej – pokazał, co znaczy zrobić dobry użytek z własnego życia, talentów i środków, które ma się w rękach. Sposób, w jaki Eliza Piotrowska przedstawia poszczególnych bohaterów, czyni jej opowieści interesującymi nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych.” – wskazuje profesor

Książkę w cenie 24 złotych można zamówić online poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@muzeum.poznan.pl