Już za parę dni w Poznaniu rozpoczną się Dni Judaizmu

17 stycznia już po raz dwudziesty szósty obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W Poznaniu uroczyste obchody rozpoczną się już 11 stycznia, aby przez kolejnych dziesięć dni tworzyć przestrzeń dialogicznych spotkań, rozmów, modlitwy, ale też koncertów i wydarzeń teatralnych (Teatr Muzyczny i Nowy). Obchody zakończymy wręczeniem nagrody Menora Dialogu w dniu 18 stycznia w Akademii Lubrańskiego.

W słowie wprowadzającym do tych uroczystości abp Grzegorz Ryś napisał, że

potrzeba [Dnia Judaizmu] wynika z rosnącego przekonania, że bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu.

Dlatego potrzeba nie tyle omawiania faktów z przeszłości i dzielących nas różnic, co położenia akcentu na współpracę i wspólne świadectwo w oparciu o to, co nas łączy. A wśród łączących nas rzeczywistości wymienić trzeba: Objawienie Boże, Biblię, tradycję religijną, mesjanizm, wezwanie do codziennej modlitwy czy idee odkupienia.

Na jeszcze jeden aspekt wspólnoty w monoteistycznym doświadczeniu wiary wskazuje tegoroczne hasło Dnia Judaizmu. Słowa z Księgi Wyjścia: „Przejście Pana: dziś wychodzicie” (13,4) wskazują na nieustanne przychodzenie dobrego i bliskiego Boga w nasze codzienne życie, jednakowo w życie chrześcijan i Żydów. I to właśnie Jego przyjście powinno nas budzić, poruszać i prowokować do wyjścia z zaklętego kręgu uprzedzeń, niechęci i stereotypów, ale też do aktywnego znajdywania nowych, twórczych myśli, postaw i słów, które mają nas otwierać na siebie.

Tak rozumiany dialog jest trudnym zadaniem, ale i szkołą życzliwości i zaufania. Jest odważnym wezwaniem do nauki tego jak razem żyć, jak dostrzegać, szanować i poznawać różnorodny w swym bogactwie dorobek kulturowy, który może stać się przestrzenią spotkania i pogłębiania dialogu. Do tego zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, chrześcijan z wszystkich Kościołów oraz wyznawców judaizmu, a okazji do spotkań będzie wiele – szczegóły na www.coexist.pl