Spotkania autorskie, oprowadzania, spacery architektoniczne i wiele innych wydarzeń w Bibliotece Raczyńskich w najbliższych tygodniach

Biblioteka Raczyńskich przygotowała wiele ciekawych atrakcji dla czytelników oraz dla fanów architektury. O szczegółach tych wydarzeń, rozmawialiśmy w programie „Hej Poznań” z Katarzyną Wojtaszak – rzecznik prasową Biblioteki.

Biblioteka Raczyńskich ma wiele do zaoferowania, i to nie tylko dla fanów literatury. W styczniu rozpoczął się cykl spotkań dotyczących architektury. Jednym z elementów takiego spotkania, będzie możliwość spojrzenia na budynek biblioteki okiem architekta. Pierwsi chętni mieli już okazję wziąć udział w tym wydarzeniu 14 stycznia.

„Na takie zwiedzenia zapraszamy już od czasu otwarcia naszego historycznego gmachu po modernizacji, czyli od wiosny. Wielką radością napawa nas fakt, że czytelnicy cały czas w tych spacerach po bibliotece chcą brać udział” – dodaje Katarzyna Wojtaszak.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany zwiedzaniem biblioteki to w lutym odbędą się dwa sobotnie spotkania, a ponadto już w najbliższą środę specjalne oprowadzanie skierowane będzie do seniorów. To wydarzenie, jest niepowtarzalną okazją, by przyjrzeć się historycznemu budynkowi z bliska oraz by poznać wyjątkową historię rodziny Raczyńskich.

Pracownicy biblioteki, nie zapominają również o czytelnikach, których przybywa wraz z rozpoczęciem nowego roku i postanowieniom związanym z czytaniem książek. W styczniu będzie wiele okazji by obcować z literaturą, ponieważ odbędzie się wiele spotkań autorskich.

„Zapraszamy w środę na spotkanie z Marcelem Woźniakiem. Jest to autor, którego nasza publiczność zna jako biografa Tyrmanda, czy jako autora kryminałów. Natomiast, u nas teraz pojawi się jako autor dwóch książek pisanych metodą reporterską związanych z historią II wojny światowej” – zapowiada rzeczniczka biblioteki w programie „Hej Poznań”

Kolejną bohaterką spotkań autorskich będzie Barbara Wysoczańska, autorka bestsellerów związanych z historią, w których główną rolę odgrywają silne, kobiece postaci. Dodatkowo, w lutym biblioteka będzie gościć Radka Raka, Macieja Siembiedę oraz Adama Fabera.

Z kolei 17 stycznia będzie w Bibliotece Raczyńskich dniem poświęconym pamięci. O godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z cyklu „Wtorek dla seniora” i będzie ono poświęcone wspomnieniom. Następnie Bibliotekę Raczyńskich odwiedzi Ewa Greser, dzięki której do Poznania dotarły dzienniki dwójki niemieckich nastolatków, którzy opisują swoje życie w stolicy wielkopolski w XIX wieku.

„Bardzo ciekawa podróż w czasie, pokazująca też jak zmieniał się Poznań i jego otoczenie, ponieważ opisują tam także wycieczki do Rodojewa, które było wtedy mocno za Poznaniem” – dodaje Katarzyna Wojtaszak

Już w najbliższym tygodniu znane będą wyniki wyniki badania dotyczącego czytelnictwa w Poznaniu. W poprzednich latach książkami najchętniej wypożyczanymi były lektury szkolne. Na podium znalazły się również kryminały oraz powieści obyczajowe. Katarzyna Wojtaszek, w programie „Hej Poznań” zaznacza, że biblioteka jest miejscem, które służy dostępem do książek bardzo różnych. Na spotkaniu obecny będzie również przedstawiciel Legimi, więc będzie można dowiedzieć się jakie książki w wersji cyfrowej najchętniej czytali poznaniacy. Co ciekawe, w 2022 roku rekordzistą była osoba, która wypożyczyła 350 książek.