Coraz więcej pojemników na elektroodpady w Poznaniu. W najbliższych tygodniach pomogą we wspieraniu WOŚP

Część mieszkańców już się do nich przyzwyczaiła, ale pojemniki na elektroodpady wciąż dopiero pojawiają się w przestrzeni Poznania. Docelowo będzie ich ponad 100 i mają ułatwić mieszkańcom odpowiednią segregację śmieci, które należą do grupy elektrycznych. Dodatkowo, w najbliższym czasie wrzucając elektroodpady będzie można przyczynić się do wsparcia Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

W Poznaniu stawiane są specjalne pojemniki na elektroodpady. Do tej pory można z nich korzystać w 60 lokalizacjach, ale docelowo w Poznaniu stanie ich ponad 100. Jest to efekt umowy między Miastem Poznań, a firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko w ramach ogolnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”.

Specjalne kontenery zaprojektowano tak, by wizualnie pasowały do przestrzeni miasta.

Pojemniki ustawiane na poznańskich osiedlach mają pomóc mieszkańcom w pozbyciu się mniejszych odpadów elektrycznych i elektronicznych, o wymiarach maksymalnie 50 x 40 x 20 cm. To np. stare drukarki, laptopy, miksery, baterie, telefony komórkowe, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe.

Co ważne, kontenery przystosowano do przechowywania w nich elektroodpadów, a sposób ich odbioru także jest bezpieczny dla środowiska. Zebrany sprzęt będzie poddany odpowiedniemu recyklingowi.

Dodatkowo, robią segregację i pozbywając się elektroodpadów w najbliższym czasie będzie można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Miasto Poznań wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska i firmą MB Recycling proponują zbiórkę elektroodpadów nie tylko w pojemnikach, ale także w poznańskich placówkach oświatowych oraz w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie 29 stycznia będzie odbywał się miejski finał WOŚP.

„W ramach projektu “Elektryczne Śmieci” wszystkie elektroodpady oddane do 60 pojemników, ale także te zebrane podczas zbiórek przeprowadzonych we wskazanych placówkach oświatowych i urzędach oraz oddane z wykorzystaniem bezpłatnych odbiorów domowych dużego sprzętu na stronie elektrycznesmieci.pl lub z wykorzystaniem infolinii 572 102 102 do końca lutego 2023, będą stanowiły realne wsparcie dla WOŚP. Przekazane odpady zostaną zważone i przeliczone na złotówki – każda tona to 500 zł na rzecz walki z sepsą. W pawilonie Poznań Congress Center stanie jeden z pojemników na elektroodpady” – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

Oznacza to, że każdy, kto do końca lutego wrzuci do pojemników zużyty sprzęt elektroniczny czy elektryczny dodatkowo wesprze także WOŚP.