Nagroda Menora Dialogu dla Stanisława i Moniki Krajewskich

Profesor Stanisław Krajewski oraz Monika Krajewska otrzymali Nagrodę Menora Dialogu. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się tradycyjnie w ramach obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu.

 

Nagroda Menora Dialogu przyznawana jest przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.

Uroczyste jej wręczenie odbywa się każdego roku podczas obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu. Tegoroczne miało miejsce w środowy wieczór. W tym roku Nagrodę przyznano profesorowi Stanisławowi Krajewskiemu zajmującego się m.in.. filozofią judaizmu i dialogiem międzyreligijnym. Jest współzałożycielem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a także członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Od początku istnienia Dnia Judaizmu aktywnie włącza się w ich obchody. Jest też autorem wielu książek poświęconych religii.

Drugą wyróżnioną osobą została Maria Krajewska zajmująca się sztuką żydowską. Jest autorką albumów fotograficznych, a także licznych wystaw, odczytów i warsztatów m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Specjalizuje się w różnych obszarach sztuki żydowskiej, w tym dawnych wycinankach, które tworzy od ponad 20 lat. Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Akademii Lubrańskiego. Wydarzenie uświetnił Koncert kameralny piosenki żydowskiej w wykonaniu Jakuba Herforta i Macieja Strzałkowskiego.