W ubiegłym roku wykonano remonty chodników warte niemal 10 mln złotych

Większy komfort i bezpieczeństwo pieszych, poprawa estetyki w okolicy, a także łatwiejsze utrzymanie czystości to główne zalety remontów chodników. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu stara się je wykonywać regularnie w różnych rejonach miasta. Ile i gdzie wyremontowano ścieżki dla pieszych w 2022 roku?

 

Zarząd Dróg Miejskich podsumował ubiegłoroczne prace w zakresie remontu chodników. Na tego typu inwestycje wydano prawie 10 mln złotych, przy czym 4 mln złotych pochodziły z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania.

W 2022 roku wyremontowano ponad 60 chodników. Jedną z największych inwestycji była ta przy ul. Mickiewicza, gdzie prace przeprowadzono na odcinku między ul. Dąbrowskiego a Poznańską po wschodniej stronie ulicy, a także od ul. Krasińskiego do ul. Poznańskiej po zachodniej stronie. Kosztowała ona ponad 700 tysięcy złotych.

Około 100 tysięcy mniej przeznaczono na prace na ul. Grobla, gdzie piesi zyskali nową nawierzchnię na dwóch odcinkach, czyli od ul. Łaziennej do Wierzbowej po północnej stronie ulic oraz od ul. Mostowej do Wierzbowej po południowej stronie.

Remonty nie ominęły także Wildy. Po zmianach w organizacji ruchu i parkowania związanych z wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania, piesi odzyskali w pełni ścieżkę na ul. Umińskiego. W ubiegłym roku przyszedł czas na jej naprawę. Co istotne, poza nowym chodnikiem w ramach inwestycji wykonano także nową zieleń. Posadzono zarówno drzewa jak i krzewy, dzięki czemu poprawił się nie tylko komfort spacerowania, ale także estetyka okolicy. Cała inwestycja kosztowała ok. miliona złotych.

Poza pracami przy głównych ciągach komunikacyjnych, w ubiegłym roku przeprowadzono także remonty na osiedlowych ulicach, przy budynkach mieszkalnych, punktach usługowych czy szkołach. Przy tego typu inwestycjach niezwykle pomoce są rady osiedli, które wskazują na miejsca wymagające zmian, często także przekazując na nie środki finansowe.

Ze środków będących w dyspozycji rad osiedli wyremontowano m.in. chodniki na ul. Zamenhofa, Umultowskiej, Kmiecej, Braille’a, Rawickiej, Grodziskiej, Płowieckiej i Azaliowej.

Nowe chodniki piesi zyskali także przy realizacji większych inwestycjach jak i tych wybranych w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.