Nowy rok, nowy… wizerunek? Poznaniacy chcą być postrzegani jako ludzie sukcesu

Wizerunek osobisty budowany jest każdego dnia, u części osób świadomie, a u innych nie. Co zrobić, aby ludzie postrzegali nas tak jak tego chcemy? Na to pytanie, w programie „Hej Poznań” , odpowiedziała Tatiana Sokołowska – ekspertka od wystąpień publicznych oraz budowania wizerunku.

Wizerunek osobisty to sposób w jaki osoby są postrzegane przez innych. Niektórzy na pozór wydają się odważni i zdecydowani, a w rzeczywistości brakuje im pewności siebie lub na odwrót. Budowanie wizerunku trzeba zacząć od małych kroków. Należy zastanowić się, jakie wartości w życiu są ważne i które warto zaprezentować światu zewnętrznemu. Tatiana Sokołowska podkreśla, że zmiany należy wprowadzić w życie natychmiast.

Badania pokazują, że większe sukcesy w pracy odnoszą osoby, które są lepiej ubrane oraz takie, które sprawiają wrażenie pewnych siebie. Przed pójściem na rozmowę o pracę, warto dowiedzieć się jaki dress code obowiązuje w danym miejscu pracy. Należy również zastanowić się, co chcemy przekazać poprzez swoją stylizację.

„Spójrzmy na polityków jak się ubierają w sytuacjach bardzo oficjalnych i w sytuacjach, w których jadą się spotkać ze społeczeństwem. Dress code jest wtedy zupełnie inny, po to aby osoby, z którymi rozmawiamy poczuły się dobrze w naszym towarzystwie” – zaznacza ekspertka w programie „Hej Poznań”.

Odpowiednio dobrany strój z pewnością zwiększa pewność siebie. Jednak, nie tylko komunikacja niewerbalna odgrywa ważną role w budowaniu wizerunku osobistego. To, co się mówi i przede wszystkim w jaki sposób jest również bardzo istotne. Tatiana Sokołowska zauważa, że osoby pewne siebie mówią powoli oraz nie wykonują niepotrzebnych gestów. W ten sposób pokazują, że mają wszystko pod kontrolą. Dlatego ważne jest, aby przed wystąpieniem odpowiednio się przygotować. Więcej wskazówek dotyczących wystąpień publicznych znajdziecie w naszej poprzedniej rozmowie z ekspertką Tatianą Sokołowską. (tutaj)

Kolejną, znaczącą rzeczą jest umiejętność słuchania. Piotr Szulc, zapytał ekspertkę co robić, aby rozmówca czuł, że go słuchamy i oddajemy mu w pełni swoją uwagę.

„Pomaga patrzenie w oczy osoby, z którą rozmawiamy i czasami to już wystarczy, żeby zrobić wrażenie osoby ciepłej, dobrej i inteligentnej. Nie zawsze to robienie z siebie takiej osoby bardzo pewnej siebie, takiej która jest zawsze piętro wyżej niż ten z którym rozmawiamy – robi to o co nam chodzi. Biznes robimy z tymi, których lubimy” – dodaje Tatiana Sokołowska.

Budowanie swojego wizerunku warto rozpocząć od rozmowy z osobą, której się nie zna i zapytanie jej co o nas sądzi, dzięki temu można dowidzieć się co mówi o nas nasz aktualny wizerunek. Następnie należy zastanowić się co można zmienić, a jakie aspekty nam się podobają i warto o nie zadbać.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej informacji na temat budowaniu wizerunku osobistego, to posłuchajcie całej rozmowy z Tatianą Sokołowską w programie „Hej Poznań”.