Rodzinny Dom Dziecka ma zostać rozwiązany. Piętnaścioro dzieci trafi do państwowych placówek

Piętnaścioro dzieci wychowujących się w Rodzinnym Domie Dziecka w Modliszewie w powiecie gnieźnieńskim ma zostać rozdzielone i trafić do różnych państwowych placówek. Najsłynniejsze rodzina zastępcza w Wielkopolsce wczoraj otrzymała pismo z decyzją, ale nie zna jej powodu.

 

Państwo Bąkowscy z Modliszewa tworzą najsłynniejszy w Wielkopolsce Rodzinny Dom Dziecka. Początkowo działali jednak jako rodzina zastępcza. Przez lata wychowali wiele dzieci, z których część ma już swoje rodziny. Obecnie pod ich opieką znajduje się piętnaścioro dzieci.

W poniedziałek, 23 stycznia, pan Marek Bąkowski zamieścił na swojej stronie na Facebooku post, w którym poprosił o pomoc w związku z decyzją, jaką pisemnie otrzymało małżeństwo. Okazuje się, że pismo przysłała dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Dorota Perlik, która poinformowała o rozwiązaniu Rodzinnego Domu Dziecka w Modliszewie. Rodzina ma przekazać piętnaścioro dzieci do PCPR. Następnie trafią one do państwowych placówek.

Dziennikarze portalu gniezno.naszemiasto rozmawiali z małżeństwem, które przyznaje, że nadal nie zna powodu decyzji. Wyjaśnień nie udzieliło ani PCPR ani sąd rejonowy. Rodzina jest zszokowana i nie wyobraża sobie traumy, jaką sytuacja może spowodować u dzieci. Zaledwie rok temu pod opiekę państwa Bąkowskich trafiły dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W sprawie na razie nie udało się uzyskać więcej informacji. Państwo Bąkowscy zapewniają, że będą dążyć do utrzymania Rodzinnego Domu Dziecka i nie wyobrażają sobie oddania dzieci bez uzyskania wyjaśnień i walki o nie.