Zenon Martyniuk tematem rozmów podczas sesji Rady Miasta Poznania

Choć wydawać się może, że początek roku, wysoka inflacja, wojna za wschodnią granicą Polski i jej wpływ na życie mieszkańców Poznania, a także bieżące sprawy miasta są głównym zainteresowaniem poznańskich radnych, to jednak okazuje się, że czasem dyskusje dotyczą… koncertu disco polo.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania radny Michał Grześ, Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości nawiązał do ostatnich protestów w sprawie planowanego w Auli UAM koncertu Zenona Martyniuka, jednego z najpopularniejszych przedstawicieli disco polo, który koncertuje z zespołem Akcent.

Jak można dowiedzieć się ze strony sprzedającej bilety na wydarzenie, a także ze słów radnego, występ planowany na 20 lutego został odwołany (organizator jeszcze oficjalnie tego nie ogłosił). Nabywcy wejściówek otrzymali już jednak maile ze stosowną informacją dotyczącą procedury zwrotu biletów.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, Michał Grześ odniósł się do sytuacji, nie kryjąc sarkastycznego i ironicznego tonu w kontekście protestów. Jak stwierdził, „nieważne, że odbywają się tam różne koncerty muzyki rozrywkowej, ludowej i to lepszych i gorszych artystów – disco polo jest granicą, której przekroczyć nie można”.

Radny wyśmiał także argumenty o randze Auli UAM. Przypomniał, że „mówiąc łagodnie, Akademia Królewska, na potrzeby której powstała ta aula, za czasów pruskich nie służyła do podkreślania polskości naszych ziem”.

Przeciwko organizacji wydarzenia już w grudniu 2022 roku protestowali m.in. muzycy Filharmonii Poznańskiej oraz Młodzieżowa Rada Miasta Poznania. Podkreślano rangę zabytkowej Auli i jej znaczenie dla kultury w Poznaniu. Miejsce to kojarzone jest z kulturą wysoką, a zdaniem protestujących, muzyka prezentowana przez Martyniuka i zespół Akcent nie jest godna Auli Uniwersyteckiej.

Rzeczniczka UAM informowała wówczas, że koncert organizowany jest przez prywatną firmę, która wynajmuje Aulę.