Podpisano pierwsze umowy w tegorocznej edycji programu Kawka Bis

Podpisano pierwsze umowy w ramach kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis, który pozwala na uzyskanie dofinansowanie na wymianę nieekologicznego źródła ciepła. Decyzją radnych, w latach 2023 i 2024 dotacje są najwyższe w historii.

 

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, 1 stycznia 2024 roku korzystanie z tzw. „kopciuchów”, czyli źródeł ogrzewania z wykorzystaniem węgla i drewna, będzie oznaczało kary dla właścicieli nieruchomości. Z kolei do końca 2025 roku z Wielkopolski mają zniknąć piece kaflowe i typu koza, a do końca 2027 znikną kotły spełniające wymogi klasy 3. i 4.

Miasto Poznań od lat zachęca mieszkańców, by wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne i oferuje pomoc w sfinansowaniu zmian. W 2023 i 2024 roku dofinansowanie miejskie w ramach programu Kawka Bis jest najwyższe.

Można uzyskać dotację w wysokości nawet 100% kosztów kwalifikowanych wymiany pieca węglowego, w przypadku wymiany go na:

– ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne,
– pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową,
– pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną

Więcej na temat możliwości i wysokości finansowania pisaliśmy tutaj.

Wnioski można składać od 2 stycznia i jak się okazuje, już podpisano pierwsze umowy. Do tej pory Wydział Klimatu i Środowiska UMP otrzymał 65 zgłoszeń na łączną kwotę ok. 1,7 mln złotych. Z nich pozytywnie rozpatrzono, a następnie przygotowano 42 umowy o wartości 695 tysięcy złotych.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 lipca, jednak dokumenty rozpatrywane są według kolejności ich wpłynięcia. Tegoroczna pula miejskiego programu to 10 mln złotych.