Badania poznańskich naukowców mogą pomóc w zaspokojeniu globalnego zapotrzebowania na żywność

Naukowcy na całym świecie pracują nad rozwiązaniem, które pomoże w zaspokojeniu wciąż rosnącego zapotrzebowania na żywność. W tym celu konieczne są m.in. lepsza ochrona upraw i plonów, a także wspomożenie ich wzrostu. W ostatnim czasie zespół naukowców z Poznańskiego Parku Naukowo-Technicznego zaprojektował związki jonowe, które mogą się do tego przyczynić.

 

Nowatorskie, niestandardowe mieszanki mogą być początkiem drogi do skutecznego i zrównoważonego rolnictwa. Badania poznańskich naukowców opisano w artykule w prestiżowym czasopiśmie Research Feature.

Zaprojektowane związku jonowe nie tylko mogą znacząco poprawić poziom ochrony roślin przed szkodliwymi patogenami, ale także przyczynić się do wzrostu upraw i plonów.

„Cieczami jonowymi zajmujemy się od wielu lat i jest to jeden z głównych obszarów naszych badań. Dzięki szeregowi modyfikacji zarówno molekuł cieczy jonowych, jak i doskonaleniu samych procesów syntezy, z powodzeniem wdrożyliśmy tę grupę związków do wielu praktycznych zastosowań” – tłumaczy kierownik zespołu badawczego dr hab. inż. Marcin Śmiglak

Związki przetestowano na różnych gatunkach roślin ogrodniczych, okopowych i zbóż. Jak wyjaśniają naukowcy, wyniki wskazują na możliwość połączenia stymulacji mechanizmów obronnych roślin ze stymulacją wzrostu i rozwoju roślin, co kontrastuje z wcześniejszymi doniesieniami, które wskazywały na kompromis między wzrostem a odpornością.

Badania mogą pomóc w zaspokojeniu wciąż rosnącego globalnego zapotrzebowania na żywność. Poznański zespół planuje dostarczać zewnętrznym współpracownikom próbki opracowanych stymulantów roślin do dalszych testów na różnych uprawach.