Prezydent Poznania spotkał się z Korpusem Konsularnym

W Urzędzie Miasta Poznania odbyło się coroczne spotkanie władz miasta z Korpusem Konsulów Honorowych. Wzięli w nim udział także konsulowie generalni Niemiec i Ukrainy.

 

Po dwóch latach pandemicznej przerwy spotkanie znów mogło odbyć się w formie stacjonarnej, w Sali Białej urzędu Miasta Poznania. Dyplomatów przyjął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także jego dwaj zastępcy, Bartosz Guss, Jędrzej Solarski i Mariusz Wiśniewski oraz sekretarz Miasta, Stanisław Tamm i skarbnik Miasta, Piotr Husejko.

Do udziału zaproszono także Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu, Martina Kremera oraz Konsula Generalnego Ukrainy we Wrocławiu Yuria Tokara.

Choć noworoczne spotkania z Korpusem to wieloletnia tradycja w Poznaniu, to ostatnie dwa z uwagi na pandemię odbywały się zdalnie. Witając gości, prezydent Poznania nie krył zadowolenia, że można znów spotkać się osobiście. Przyznał także, że ostatnie lata były wyjątkowo ciężkie i trudne, również na szczeblu dyplomatycznym, nie tylko z uwagi na pandemię, ale także wybuch wojny na terytorium Ukrainy i jej konsekwencje.

Obecny podczas spotkania Konsul Generalny Ukrainy podziękował władzom i mieszkańcom Poznania za pomoc okazaną ukraińskim uchodźcom.

„Wojna ciągle trwa, a nasz kraj cały czas jest bombardowany. Pomoc, jaką nam tutaj dano, będziemy pamiętać przez kolejne pokolenia. Dzięki szybkiej reakcji prezydenta Poznania mogliśmy sprawnie uruchomić dyżury, z których skorzystały dziesiątki tysięcy Ukraińców. Jesteśmy pewni, że Ukraina zwycięży w starciu z Rosją” – mówił konsul Yurii Tokar

W czasie spotkania konsulowie przedstawili swoje priorytety na 2023 rok. W szczególny sposób skupiono się na działaniach, przy których potrzebna będzie pomoc lub współpraca ze strony Miasta. Podsumowało również ubiegłoroczne wydarzenia i zrealizowane działania i przedsięwzięcia.

Poznań znajduje się w obrębie ponad 40 okręgów konsularnych, w samym mieście swą siedzibę ma 29 konsulatów honorowych.