Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania dla siostry Józefy Krupy

Siostra Józefa Krupa, elżbietanka pomagająca osobom w kryzysie bezdomności i potrzebującym, została uhonorowana Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania.

 

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania t wyróżnienie przyznawane każdego roku. Symbolika nawiązuje to oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z pierwszej połowy XIV wieku. Znajduje się na niej herb Miasta oraz napis “Sigillum Civitatis Poznanie”.

W tym roku przyznano ją siostrze Józefie Krupie, elżbietanki, która od na co dzień zajmuje się pomocą dla osób potrzebujących i w kryzysie bezdomności. Podczas uroczystego wręczenia Pieczęci, prezydent Poznania podkreślił, że choć to także praca wielu sióstr elżbietanek z ul. Łąkowej, to właśnie siostra Józefa jest ich przewodniczką, która nadzoruje działalność zgromadzenia.

„Pośród nas znajdują się ludzie jednocześnie wyjątkowi i skromni, których życie i praca są niezwykle potrzebne. Zwykle ich nie dostrzegamy, bo i oni nie zabiegają o naszą uwagę. Kimś takim, ofiarnym i dyskretnym, naszym niewidzialnym oparciem, są siostry elżbietanki z ulicy Łąkowej w Poznaniu z ich cichą przewodniczką, siostrą Józefą Krupą. Dziękuję za bardzo potrzebną pracę na rzecz ubogich i proszę o przyjęcie Złotej Pieczęci” – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Jadłodajnia prowadzona przez siostry Elżbietanki przy współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej została otwarta w 2011 roku. Początkowo korzystało z niej ok. 100 osób dziennie, ale z roku na rok liczba potrzebujących rosła.

Tylko w 2022 roku siostry przy ul. Łąkowej przygotowały 142 tysiące porcji gorących posiłków dla osób potrzebujących, a także 307,2 tys. kanapek. Jedzenie nie jest jedyną formą pomocy jaką oferują. Około 3,1 tys. osób otrzymało ubrana i artykuły higieniczne, a 411 nowe buty. Po wybuchu wojny, z pomocy jadłodajni skorzystało też 150 rodzin z Ukrainy.

Także w czasie pandemii siostry zadbały o to, by nie pozostawić nikogo w potrzebie. By zachować zasady bezpieczeństwa, wystawiono namioty i stoły na podwórko, zachowując także dystans społeczny i maseczki.

Osoby potrzebujące mogą u Elżbietanek skorzystać również z usług prawnika i psychologa, otrzymać pomoc pielęgniarską, a nawet wyrobić sobie zdjęcie u fotografa czy skorzystać z fryzjera. Ma to pomóc potrzebującym w wyjściu z kryzysu.

Co istotne, jadłodajnia jest miejscem, w którym można porozmawiać, spędzić czas z innymi osobami czy wypić kawę. Siostrom pomagają także wolontariusze – zarówno dzieci i młodzież jak i seniorzy.

„To wyróżnienie odbieram jako dowód, że ten skrawek poznańskiej ziemi jest obecnie bardzo potrzebny. Tutaj przychodzą osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji – nie mają chleba, gorącego jedzenia, oczekują dobrego słowa, wsparcia. Niech to dzisiejsze spotkanie będzie dalszym wołanie o solidarność z osobami ubogimi, abyśmy zawsze potrafili się dzielić z tymi, którzy mają mniej lub przeżywają trudny czas” – powiedziała nagrodzona Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania siostra Józefa Krupa.