Przyspieszenie procedur i zmniejszenie biurokracji przyniosło efekt. Pustostany coraz szybciej dostępne dla poznańskich rodzin

Przyspieszenie procedur, co pozwala na szybsze przeprowadzenie zmian związanych z zagospodarowaniem pustostanów w znaczący sposób ułatwiło udostępnianie lokali poznańskim rodzinom. W ubiegłym roku ZKZL ze swojego zasobu udostępnił ponad 700 mieszkań.

 

Gdy w 2019 roku liczba pustostanów w Poznaniu wciąż wzrastała, a jednocześnie kolejka osób oczekujących na mieszkania komunalne wydłużała się, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu rozpoczął nowy program związany z optymalizacją zagospodarowania pustostanów.

Ograniczono do minimum proces biurokracji i zastąpiono dokumenty papierowe elektronicznymi, co przyspieszyło przekazywanie ich w ramach poszczególnych etapów działań. Skrócono także czas na podjęcie decyzji w każdym z nich. Dzięki temu w znaczący sposób skrócono czas zagospodarowania pustostanów w mieście.

Obecnie jak informuje ZKZL, czas od przejęcia lokalu do zasobu spółki przez przygotowanie do wprowadzenia się nowych mieszkańców trwa ok. 60 dni dla lokali, które nie wymagają skomplikowanych prac remontowych. Przed wprowadzeniem zmian było to trzykrotnie dłużej.

W przypadku lokali, które nie wymagają prac remontowych zdarza się, że przekazywane są jeszcze w tym samym dniu, w którym trafiają do zasobu ZKZL.

Tylko w 2022 roku poznańskim rodzinom przekazano 724 zagospodarowane pustostany, w których mogły zamieszkań. To ok. 60 lokali miesięcznie. Rok wcześniej przekazano 428 mieszkań.

Jak zaznacza ZKZL, liczby pokazują nie tylko jak duże jest zapotrzebowanie na lokale komunalne w mieście, ale także jak istotne jest zoptymalizowanie procesów decyzyjnych i odpowiednia gospodarka posiadanym zasobem.