Unijne pieniądze dla wielkopolskich szpitali. Pozwolą na zakup potrzebnego sprzętu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach wspierania kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Łącznie do placówek trafi ponad 7 mln złotych.

Wsparcie finansowe w ramach programu pochodzą z nadzwyczajnej pomocy pocovidowej Unii Europejskiej, czyli REACT-EU. To odpowiedź na zmiany w służbie zdrowia wynikające z intensywnej eksploatacji sprzętu, kadry i placówek zdrowia.

Pandemia pokazała, jak ważne jest doposażenie w nowy sprzęt zarówno szpitali jak i pracowni diagnostycznych. Właśnie na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze, jakie trafią do placówek w Kaliszu i Poznaniu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu otrzyma ponad 6,7 mln złotych, co pozwoli na zakup m.in. aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii, kardiomonitorów, inkubatorów hybrydowych, ultrasonografów, aparatu RTG, elektrokardiografów, echokardiografów czy też defibrylatorów. Nowa aparatura zwiększy dostępność usług i świadczeń medycznych także w warunkach ograniczeń związanych z pandemią.

„WRPO 2014+ bardzo pomaga szpitalowi w pozyskiwaniu sprzętu o znacznej wartości. Zostanie on dedykowany w głównej mierze leczeniu pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, układu kostno-stawowego czy układu oddechowego. Trafi on także na ginekologię i położnictwo. Podejmujemy działania w zakresie postępowań przetargowych, aby jak najszybciej ten sprzęt kupić” – podkreśla Radosław Kołaciński, dyrektor WSZ w Kaliszu

Z kolei do Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu trafi niemal pół miliona złotych, które pozwoli na zakup sprzętu medycznego – nowoczesnych stacji diagnostycznych, które służą do obrazowania e-radiologicznego pacjentów.

„Nowość tego rozwiązania polega na tym, że zestawy mogą pracować jednoczasowo, odczytując zdjęcia, które są wykonywane na różnych urządzeniach. Zarówno mammografia, tomosynteza, rezonans magnetyczny, które służą do tego, aby ustalić odpowiednią diagnozę, mogą być wykonywane w tym samym czasie. Sprzęt pozwala także na wykonywanie symulacji ze zdjęć przesłanych z innych ośrodków, co w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i oczekiwania na diagnozę jest niezwykle istotne. W przypadku chorób nowotworowych ten czas ma olbrzymie znaczenie” – wyjaśnia Dariusz Godlewski, prezes OPEN