Sok z ziemniaka pomoże w leczeniu nowotworów i zapalenia jelit? Ciekawe odkrycie poznańskich naukowców

Jak Poznań to i pyry, a jak pyra to wiadomo, że dobra. Poznańscy naukowcy postanowili zbadać ziemniaki nie tylko pod kątem walorów smakowych i odżywczych, ale także możliwości… leczniczych. Pierwsze wyniki wskazują, że sok z ziemniaka może pomóc w walce z rakiem lub nieswoistymi zapaleniami jelit.

 

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ich wyniki wskazują, że sok z ziemniaka posiada związki, które mają potencjał na skuteczniejszą walkę z nowotworem czy też stany zapalne jelit.

Badaniami w tym zakresie od lat zajmuje się dr Przemysław Kowalczewski. Jak zauważa, sok z ziemniaka przez lata był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie państw niemieckojęzycznych.

„Znachorzy wykorzystywali go do leczenia chorób przewodu pokarmowego, podawano go “na wrzody”. Nasze badania udowodniły, że zawarte w nim związki rzeczywiście zmniejszają stan zapalny układu pokarmowego u osób chorych na nieswoiste zapalenia jelit.” – wyjaśnia naukowiec

Poznańscy naukowcy najpierw zbadali właściwości soku w laboratorium. Okazało się, że 95% stanowi woda, a niemal połowę pozostałych 5% bardzo odżywcze białko. Reszta to związki mineralne, witaminy, związki fenolowe i glikoalkaloidy.

W następnym kroku sprawdzili działanie soku w badaniach in vitro. Okazało się, że zawarte w nim związki mogą pozytywnie wpływać na pojedyncze komórki, dlatego zdecydowano się też na testy in vivo na modelu zwierzęcym współpracując z Uniwersytetem Medycznym. Ostatni etap to sprawdzenie wpływu na ludzi.

„Obecnie mamy opatentowanych siedem produktów spożywczych wzbogaconych składnikami z soku ziemniaka. To makaron, pieczywo chrupkie, chrupki kukurydziane, zupa-krem, a także pasztet wieprzowy i kiełbasa. Wszystkie receptury opracowaliśmy we współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna. Wyeliminowaliśmy z nich surowce, które nie służą osobom chorym i dodaliśmy odpowiednio przetworzony, zatężony i wysuszony sok z ziemniaka. Przez kilka tygodni ochotnicy otrzymywali tak przygotowane jedzenie. Okazało się, że zmniejszył się u nich poziom białka CRP, które jest dobrym wskaźnikiem stanu zapalnego. Co oznacza, że nasze produkty rzeczywiście działają.” – wyjaśnia dr Przemysław Kowalczewski

Jak się jednak okazuje, składniki zawarte w soku z ziemniaka mogą działać także cytotoksycznie na linie komórkowe nowotworów układu pokarmowego, czyli zabijać komórki rakowe. Zauważono także, że działają zdecydowanie łagodniej w kierunku zdrowych komórek jelit. Co to oznacza dla pacjentów? Że wykorzystanie substancji z ziemniaków w chemioterapii mogłoby zmniejszyć uciążliwości i skutki uboczne tego leczenia.

Naukowcy podkreślają jednak istotną rzecz – picie szklanki soku z pyry nie wyleczy choroby nowotworowej. Przestrzegają także, przed nieodpowiednim spożywaniem go w ramach innych działań.

„Pamiętajmy, że nasze organizmy nie trawią surowej skrobi z ziemniaków. Dlatego po wyciśnięciu soku należy go dobrze przefiltrować albo poczekać, aż skrobia sama opadnie na dno szklanki. Wtedy można ostrożnie przelać płyn znad niej do innego naczynia – będzie się nadawał do picia” – – przypomina dr Kowalczewski

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zamierzają prowadzić dalsze badania w zakresie sprawdzania potencjału w soku z ziemniaków.

„Musimy dokładniej poznać mechanizm działania tych biologicznie czynnych związków, bo nie został on jeszcze w pełni wyjaśniony. Jeśli będziemy wiedzieć, jak dokładnie działają, będziemy też w stanie odpowiednio spreparować i wystandaryzować nasz sok. Tak, żeby mieć pewność, że za każdym razem otrzymamy produkt, który działa tak samo dobrze. Ma określoną, powtarzalną aktywność biologiczną niezależnie od odmiany ziemniaka czy miesiąca, w którym zostały zebrane plony” – wyjaśnia dr Kowalczewski