Sanepid zważył tornistry wielkopolskich uczniów. Plecaki są zbyt ciężkie?

Czy tornistry wielkopolskich uczniów są zbyt ciężkie? Państwowa Inspekcja Sanitarna podsumowała kontrole przeprowadzone podczas I semestru aktualnego roku szkolnego. Jak się okazało, niemal 20% uczniów szkół podstawowych dźwiga zbyt ciężkie plecaki. Wielkopolski sanepid apeluje do rodziców, by pamiętali o zasadach, które mogą uchronić ich pociechy przed przeciążeniem.

 

Badaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej objęto 14 627 uczniów z 1017 oddziałów szkolnych w Wielkopolsce. Sprawdzano obciążenie dzieci i młodzieży ciężarem tornistrów w trzech zakresach masy ciała.

Okazało się, że zbyt ciężkie plecaki, czyli takie, których waga przekraczała 15% masy ciała dziecka nosi 18% uczniów szkoły podstawowej. U 43% uczniów waga tornistra mieściła się w przedziale 10-15% masy ciała, a u 30% nie przekraczała 10% masy ciała.

Najcięższe plecaki (przekraczające 15% masy ciała) noszą uczniowie klas czwartych (29%) oraz pierwszych (26%). Najrzadziej przekroczenie odnotowano u ósmoklasistów, gdzie jedynie 7% miało zbyt ciężkie tornistry. To właśnie młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej (8. klasa) stanowiła najliczniejszą grupę, bo 58% uczniów, u których waga plecaka nie przekraczała 10% masy ciała.

Wielkopolski sanepid zaapelował do rodziców o zwracanie uwagi na to jak, w czym i ile noszą ich dzieci w szkolnych plecakach. Należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego tornister jest wykonany, a tym samym, ile waży, gdy jest pusty. W celu zapewnienia swobody przy zakładaniu i zdejmowaniu, powinien mieć szerokie, regulowane szelki, a także zalecane dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Plecak powinien mieć też usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców.

Rodzice powinni także sprawdzać, co dzieci noszą w plecakach, by zapobiegać sytuacji, w której zabierają zbędne przedmioty. Powinni zwrócić uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru oraz czy dziecko zakłada plecak na oba ramiona. Dobrze jest też upewnić się, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne będą rzeczywiście potrzebne danego dnia w szkole.

Już podczas kupowania wyprawki szkolnej, rodzice powinni pamiętać o kupowaniu zeszytów w miękkich okładkach, ponieważ te twarde stanowią dodatkowy, zbędny ciężar.