Kiedy Uniwersytet Poznański stał się Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza?

Dokładnie 67 lat temu Adam Mickiewicz został patronem poznańskiej uczelni. Ten istotny krok w historii uniwersytetu był możliwy na podstawie specjalnej Uchwały Rady Ministrów z 1955 roku.

Uniwersytet Poznański wznowił działalność po II wojnie światowej już w kwietniu 1945 roku, jednak w kolejnych latach przeprowadzane były znaczące zmiany. Od 1950 roku rozpoczęło się tworzenie osobnych jednostek – z Wydziału Lekarskiego, Wydziału Farmaceutycznego i Studium Stomatologicznego powstała Akademia Medyczna (obecnie Uniwersytet Medyczny), a Studium Wychowania Fizycznego przekształcono w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego (obecnie Akademia Wychowania Fizycznego). Dwa lata później Wydział Rolniczy, Wydział Leśny i Studium Ogrodnicze stworzyło Wyższą Szkołę Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Jednocześnie przeprowadzano zmiany strukturalne w ramach wydziałów Uniwersytetu Poznańskiego.

Kolejna istotna zmiana zaszła jednak 31 grudnia 1955 roku. Rada Ministrów uchwaliła wówczas uchwałę w sprawie nadania Uniwersytetowi Poznańskiemu nazwy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Uchwała weszła w życie z dniem ogłoszenia z mocą od 24 grudnia 1955 roku. Dlaczego akurat 24 grudnia?

Jak napisano w uzasadnieniu, nazwę wybrano „dla uczczenia pamięci Adama Mickiewicza, wielkiego poety, myśliciela i działacza postępowego, w 157. rocznicę jego urodzin”, a te przypadały właśnie 24 grudnia.

Uroczystość nadania uczelni imienia wieszcza nastąpiło jednak dopiero 11 lutego 1956 roku.

Historycy zwracają uwagę na fakt, że wybór wieszcza wcale nie był oczywisty ani prosty. Z uwagi na komunistyczne władze konieczne było znalezienie sposobu na odrzucenie rozważanych propozycji takich jak np. Julian Marchlewski, a nawet Józef Stalin, przy jednoczesnym znalezieniu patrona, który nie będzie budził kontrowersji. Propozycja Adama Mickiewicza znalazła akceptację wszystkich stron.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.