“Język a wojna” tematem tegorocznej Poznańskiej Debaty o Języku

Tegoroczna Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki poświęcona będzie tematowi wojny i temu jak działania wojenne toczone na terytorium Ukrainy wpływają na polszczyznę. W debacie „Język a wojna” wezmą udział prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr hab. Michał Rusinek, dr hab. Jarosław Michałowski – psycholog, a także dziennikarz – dr Piotr Andrusieczko. Spotkanie, moderowane przez poznańską językoznawczynię prof. dr hab. Halinę Zgółkową.

 

Poznańska Debata o Języku organizowana jest co roku od 6 lat, jednak po dwóch latach pandemicznej przerwy dopiero teraz powraca do formy stacjonarnej. W latach 2020 i 2021 miała formułę zdalną.

W Sali Wielkiej CK Zamek uczestnicy debaty będą rozmawiać o wpływie wojny i rosyjskiej agresji na współczesną polszczyznę. Przeanalizowany zostanie sposób mówienia o wydarzeniach za wschodnią granicą Polski, a także wpływ języka na kształtowanie myślenia o wojnie oraz tego skutkach.

W dyskusji mogą wziąć udział także widzowie zgromadzeni wśród publiki.

Debata zaplanowana jest na 21 lutego na godzinę 17:00. Podzielona będzie na dwie części – dyskusję panelistów oraz rozmowy z publicznością. Podobnie jak ubiegłoroczna edycja, wydarzenie będzie transmitowane online na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania, CK Zamek oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Całość tłumaczona będzie na polski język migowy.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CK Zamek. Rezerwacja telefoniczna pod numerem telefonu 61 64 65 260 (codziennie w godz. 10-21). Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym – Rada Języka Polskiego.