W Poznaniu wybrano najlepszego programistę szkół podstawowych

W Poznaniu po raz piąty odbył się konkurs na najlepszego programistę szkół podstawowych. Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach, rozwiązując zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, algorytmiki i programowania w językach C++ i Python.

 

W konkursie wzięło udział wielu młodych pasjonatów programowania, którzy przystąpili do testów, wymagających umiejętności przeliczania jednostek czasu, zapisu liczby w systemie binarnym, zapisu ilorazu dwóch liczb w postaci ułamka zwykłego w najprostszej postaci oraz analizy informacji zapisanych w PESELU. Wszyscy uczestnicy musieli zaimplementować swoje rozwiązania w języku C++ lub Python w ciągu 60 minut.

Do ścisłego finału konkursu zakwalifikowało się 10 najlepszych uczestników z poznańskich podstawówek. Tymon Tłuczek ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie okazał się najlepszy, rozwiązując najlepiej trzy problemy algorytmiczne. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Krzysztof Wlekły ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Augusta Cieszkowskiego w Luboniu i Dominik Śliwiński ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce.

Jury zauważyło, że poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a rozwiązania, które przedstawili uczestnicy, były bardzo pomysłowe. Konkurs to świetna okazja dla młodych ludzi do sprawdzenia swoich umiejętności i pierwszego kontaktu z praktyką, potrzebną w branży IT.

Trzej najlepsi programiści otrzymali nagrody – zestawy mikrokomputerów Arduino, które pomogą im w dalszym rozwoju ich zainteresowań i umiejętności programowania. Konkurs na stałe wpisał się w kalendarium wydarzeń dla młodych pasjonatów programowania w Poznaniu i jest dobrym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności. Honorowy patronat nad konkursem objęli Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak, oraz firma Wunderman Thompson Technology.