Książka Roku, Człowiek Książki, wymiana książek i… statystyki, czyli kilka słów o czytelnictwie w Polsce

Czy Polacy czytają dużo książek? Na to pytanie w programie „Hej Poznań” próbowała odpowiedzieć Olga Sokal z portalu lubimyczytac. pl. Porozmawialiśmy z nią również o plebiscycie Książka Roku.

Badania Biblioteki Narodowej dotyczące czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem. W okresie od kwietnia 2021 roku do marca 2022, co najmniej jedną książkę przeczytało 38% Polaków. Oznacza to, że ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej pozycji. Nadal większość osób jako sposób spędzania wolnego czasu najczęściej wybiera internet lub oglądanie filmów oraz seriali. Olga Sokal zaznacza, że inaczej sytuacja wygląda patrząc na statystyki portalu lubimyczytac.pl, który miesięcznie odwiedza około 3 miliony użytkowników. Pokazuje to, że w Polsce są miłośnicy literatury. Aby zachęcić jak największą liczbę osób do czytania, powstał plebiscyt Książka Roku.

„Chcielibyśmy inspirować stałych i przyszłych czytelników by sięgali po lektury. Między innymi dlatego, każdego roku ponad setkę takich nominowanych tytułów w różnych kategoriach przygotowujemy” – tłumaczy Olga Sokal.

Tegoroczny plebiscyt Książka Roku odbywa się już po raz ósmy. Nominowanych jest 130 książek w 13 kategoriach, takich jak: kryminał, literatura piękna, powieść historyczna, literatura obyczajowa czy literatura dziecięca. Wśród wyróżnionych autorów znajdują się tacy, którzy byli nominowani lub otrzymali literacką nagrodę Nobla, jak Olga Tokarczuk oraz Annie Ernaux. Autorem, który co roku pojawia się na liście nominowanych jest Stephen King, który napisał ponad 50 książek. Oprócz niego, głosować można na wielu polskich pisarzy takich jak: Remigiusz Mróz, Marcin Meller, Radek Rak, Joanna Bator oraz Zygmunt Miłoszewski. W tym roku twórcy plebiscytu przygotowali nową kategorię, którą jest Człowiek Książki.

„Przyglądamy się bacznie temu co dzieje się w sieci. lubimyczytac.pl jest największym portalem wydawniczym, ale nie możemy ignorować innych zjawisk dotyczących promocji czytelnictwa. Booktokerzy, booktuberzy i bookstragramerzy są dużą siłą i mają wielką moc” – zaznacza Olga Sokal

Nominowani w tej kategorii to osoby, które na swoich kontach społecznościowych polecają i recenzują książki. Opowiadają o nich na różne sposoby. Wsród nominowanych znaleźli się dziennikarze Michał Nogaś, Wojciech Szot oraz twórczynie projektu Zaksiążkowane Tola i Zuzanna, czy profil Prostymi Słowami prowadzony przez Natalię Miśkowiec. W sumie w tej kategorii nominowanych jest 20 różnych projektów.

Ogłoszenie wyników Książki Roku nastąpi 10 marca. Z tej okazji w Starym Browarze miłośnicy czytelnictwa spotkają się podczas „Weekendu z książką”.

„Odbędzie się wtedy wielka wymiana książek, która co roku cieszy się ogromną popularnością i gromadzi wielu czytelników. Wystarczy sięgnąć do swoich domowych biblioteczek i przynieść książki” – tłumaczy gościni programu „Hej Poznań”

Swoje głosy w plebiscycie można oddawać do 28 lutego. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się dlaczego najpopularniejsi polscy pisarzy, tacy jak Mariusz Szczygieł, czy Joanna Bator czytają książki, to obejrzyjcie całą rozmowę z Olgą Sokal w programie „Hej Poznań”.