Wyjątkowy rok dla Polskiego Teatru Tańca

Polski Teatr Tańca przygotował wiele wydarzeń na 2023 rok. Narodowa akcja tańczenia poloneza, czy obchody 50. rocznicy powstania PTT to tylko niektóre z nich. Więcej szczegółów na ich temat zdradziła Anna Kaczorowska z Polskiego Teatru Tańca.

Polski Teatr Tańca cały czas się zmienia i dopasowuje swoją ofertę dla wszystkich. W tym roku dostępne są nie tylko spektakle dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Anna Kaczorowska zaprasza rodziców z dziećmi nawet to 3. roku życia, bo to dla nich powstał spektakl „Instynkty”. Z kolei dla dorosłych, w marcu przygotowano między innymi spektakl „Wesele. Poprawiny”. Opowiada on o polskości i o tym jak Polacy czują się będąc Polakami. Jest to współczesne spojrzenie na słynny dramat Wyspiańskiego. Repertuar Polskiego Teatru Tańca powstał tak, aby zaskakiwać widza. W każdym spektaklu pokazane są inne aspekty teatru tańca.

W kwietniu obejrzeć będzie można dramat „Żniwa”, który opowiada o tym jak człowiek wpisuje się w cykle natury.

„Ten spektakl jest bardzo pieczołowicie przygotowany od strony wizualnej. Są przepiękne kostiumy tkane ręcznie z juty i kontusze tkane na siedemnastowiecznych krosach. No i też muzyka jest na żywo w tym spektaklu. Trochę jest tej muzyki elektronicznej, a trochę na żywo śpiewa tradycyjne pieśni ludowe Adam Strug” – dodaje Anna Kaczorowska.

Jednak teatr tańca to nie tylko taniec. Występują tam także elementy teatru dramatycznego. Wyjątkowym spektaklem jest „Czterdzieści”, który przedstawia życie kobiety od momentu jej narodzin do 40. urodzin. Jest to teatr opowiadany. Dzieje się akcja sceniczna, a dodatkowo z offu opowiadana jest historia. Z kolei najnowsza produkcja filmowa Polskiego Teatru Tańca „Bestia” dostępna jest w całości do obejrzenia na YouTubie.

Oprócz wyjątkowych spektakli, Polski Teatr Tańca przygotował również wydarzenie, w którym może wziąć udział każdy Poznaniak. Będą to obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji odbędzie się „Narodowe Tańczenie”. Anna Kaczorowska w programie „Hej Poznań” zachęca wszystkich do udziału i wspólnego odtańczenia poloneza. Jest to taniec, z którym większość osób miała styczność podczas studniówki lub innych imprez okolicznościowych.

„Ideą tego jest, aby zatańczyć samemu. Nie tylko obchodzić ten dzień tańca oglądając innych, ale właśnie zrozumieć, że taniec jest dla każdego. To jest taka sztuka, którą możemy się cieszyć niezależnie od tego jakie mamy predyspozycję” – zaznacza Anna Kaczorowska.

2023 rok jest bardzo ważny dla Polskiego Teatra Tańca. We wrześniu będzie on obchodził 50. rocznicę powstania. Z tej okazji powstanie wyjątkowy spektakl polsko-norweski. Za reżyserię i chorografię będzie odpowiadał Jo Strømgrena – jeden z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich choreografów. Ponadto odbędzie się odsłonięcie pomnika założyciela Polskiego Teatru Tańca – Conrada Drzewieckiego.

Więcej informacji na temat tego co będzie się działo w Polskim Teatrze Tańca dowiecie się słuchając całej rozmowy z Anną Kaczorowską w programie „Hej Poznań”.