Brodziak Gallery to bardzo znane i ważne miejsce na mapie kulturalnej Poznania. Można w niej podziwiać charakterystyczne czarno-białe zdjęcia autorstwa Szymona Brodziaka, jak i dzieła mniej znanych współczesnych artystów. Galeria organizuje również wystawy i projekty artystyczne, które przyciągają miłośników sztuki z całej Polski. Piotr Szulc zapytał gościa programu „Hej Poznań” o to, jaki był zamysł tworzenia tak wyjątkowego miejsca.
„Myślę, że taka potrzeba nadania mojej twórczości drugiego życia. Każdy fotograf zawodowy wie o tym, że skaczesz od zlecenia do zlecenia i nagle mija te 5, 10, 15 lat i się zastanawiasz co ja w sumie zrobiłem w życiu. Wiele z tych prac ma krótką żywotność” – tłumaczy Szymon Brodziak.
Dzięki powstaniu galerii sztuki, fotograf nadał swoim dziełom drugie życie. Każdy może przyjść je podziwiać, a także je zakupić. Jak zaznacza Szymon Brodziak w programie „Hej Poznań”, to człowiek nadaje życie sztuce poprzez swoją wrażliwość i interpretację. Pierwsza Brodziak Gallery powstała w 2012 roku i znajdowała się na Wildzie. Był to przenośny kontener, którego inspiracją była mobilna architektura. Artysta bardzo dobrze wspomina to miejsce, jednak z czasem przybywało prac i stała się ona za mała.
„Cały czas doskwierał nam brak przestrzeni. Mimo to, już wtedy gościnnie prezentowaliśmy na przykład dzieła Mikołaja Obryckiego. Już wtedy miałem taki zamysł, że chciałbym wnieść nową energię do Galerii i też pomóc innym artystom zaprezentować się w moich progach” – opowiedział fotograf.
Aktualna siedziba Brodziak Gallery znajduje się na ulicy Głogowskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tym razem jest to ogromna przestrzeń – ponad 200 metrów kwadratowych. Dzięki temu odbywają się tam liczne wystawy i wydarzenia artystyczne we współpracy z innymi artystami, które są dla Szymona Brodziaka ogromną inspiracją. Brodziak Gallery miała również swoją siedzibę w Warszawie na Placu Trzech Krzyży, a teraz jego dzieła można podziwiać w stolicy w galerii sztuki współczenej – DESA Modern.
Szymon Brodziak w programie „Hej Poznań” opowiedział również o najważniejszych wydarzeniach, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
„Samo otwarcie galerii, wylądowanie tego kontenera w spocie. Później poszukiwanie większych przestrzeni – pop-up gallery na Paderewskiego, czy jak byliśmy przez pół roku w Starym Browarze. Takim ważnym wydarzeniem była też moja wystawa w Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie w 2015 roku. Jest to mój wielki mistrz” – wspomina.
Główne obchody jubileuszu Brodziak Gallery odbędą się 4 marca. Podczas wydarzenia będzie można oglądać nieprezentowane dotąd zdjęcia Szymona Brodziaka. Wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka, drinki oraz inne wydarzenia artystyczne.