Korzystali z programu preferencyjnego choć nie zostali do niego zakwalifikowani. Co z seniorami w budynku PTBS?

Temat wysokości czynszu w budynkach PTBS w ostatnich tygodniach budzi wiele emocji. Przy ul. Grabowej część seniorów otrzymała decyzję o podniesieniu czynszu o większą kwotę niż było to zapowiadane w ramach programu „Mieszkanie dla seniora”. Okazało się jednak, że kontrola wykazała, że mieszkańcy… nie kwalifikują się do niego.

Miejski radny Wojciech Chudy zwrócił się z interpelacją do prezydenta Poznania, w której prosi o wyjaśnienie przyczyn zwiększenia stawki czynszu w budynku z zasobów PTBS przy ul. Grabowej. Część seniorów, którzy od 2007 roku korzystają z programu „Mieszkanie dla seniora” otrzymała zwiększoną stawkę za metr kwadratowy do 17,47 zł, choć zgodnie z programem maksymalna kwota powinna wynieść 13,92 zł.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss przekazał, że analiza stawek czynszu przeprowadzona przez PTBS w 2023 roku wykazała, że część najemców budynku przy ul. Grabowej nie została zakwalifikowana do programu „Mieszkanie dla seniora”, a mimo to korzysta z preferencyjnej stawki czynszu i partycypacji Miasta w budowie lokalu. W takiej sytuacji podjęto decyzję o urealnieniu stawki czynszu takich osób do wysokości tej, jaka obowiązuje dla pozostałych najemców lokali w systemie TBS.

Tym samym, czynsz najmu nie wzrósł jak czynsz preferencyjny (z 10,80 zł/m² na 13,92 zł/m²), a jak standardowy czynsz TBS (z 10,80 zł/m² na 17,47 zł/m²).

Wiceprezydent zaznaczył jednak, że z uwagi na fakt, że część z tych osób to wieloletni najemcy TBS, spółka – po uzgodnieniu z Miastem – zweryfikuje sytuację pod kątem spełnienia kryteriów do programu.

Do czasu przeprowadzenia weryfikacji najemcy będą opłacać niższą stawkę, taką jak w ramach programu, czyli 13,92 zł/ m².