Orszak Jagiellonów, kiermasz, koncerty i występy, czyli Kaziuk Wileński w Poznaniu!

Zbliżająca się wiosna oznacza także tradycyjny Kaziuk Wileński. Już dziś odbędą się koncerty, występu, kiermasz i tradycyjny Orszak Jagiellonów.

 

Kaziuk Wileński w Poznaniu to już tradycja w poznańskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej ku czaci św. Kazimierza Królewicza, czyli patrona Polski i Litwy.

Tegoroczne obchody rozpocznie msza święta w Farze z udziałem Chóru “Poznańskie Słowiki”, która planowana jest na godzinę 10:00. Po mszy Orszak Jagiellonów wyruszy ulicami Starego Miasta na Plac Wolności. To duża atrakcja, która budzi zainteresowanie zarówno poznaniaków jak i turystów.

O godzinie 11:30 rozpoczną się występy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej oraz tradycyjna prezentacja Orszaku Jagiellonów ze św. Kazimierzem. Prelekcję poprowadzą Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński.

Z kolei o 13:00 nastąpi wręczenie nagrody Żurawina 2023 Wojciechowi Wietrzyńskiemu twórcy Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej. Następnie, o 13:30 przed poznańską publiką zaprezentuje się zespół Wilenka z Wilna.

Na godzinę 13:45 planowany jest koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr Pawła Joksa, a o 14:30 będzie okazja, by zobaczyć występ Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” i Dziecięcego Zespołu “Wielkopolanie”.

Na 15:30 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, kresowych oraz biesiadnych z akompaniamentem Stanisława Horbika.

Przez cały czas trwania wydarzeń na pl. Wolności odbywać się będzie kiermasz, w ramach którego będzie można kupić cepeliny i inne wileńskie specjały, wyroby rękodzieła ludowego, palmy, serca kaziukowe oraz okolicznościowe karty.