Spotkanie z ukraińską pisarką zakłócone przez narodowców. Biblioteka Raczyńskich wydała oświadczenie

Biblioteka Raczyńskich wydała oświadczenie w sprawie zakłócenia spotkania z ukraińską pisarką, które musiało zostać przerwane po tym, jak do sali wtargnęła grupa narodowców z banerem „historii nie znacie, nazistów wspieracie”.

 

Sytuacja miała miejsce we wtorkowy wieczór, kiedy to w Bibliotece Raczyńskich, w ramach cyklu poznańskich instytucji kultury „Poznańska kultura dla Ukrainy. Rok po wybuchu wojny” odbywało się spotkanie z Oksaną Zabużko, ukraińską pisarką promującą swoją książkę „Najdłuższa podróż”.

W sali pojawiło się wiele osób, a gdy pisarka weszła na scenę weszła zaproszona pisarka, grupa kilkunastu osób zaczęła krzyczeć i hałasować zakłócając spotkanie. Przedstawiciele ruchu narodowego mieli ze sobą baner „Historii nie znacie, nazistów wspieracie”.

Na miejsce wezwano policję, a gdy funkcjonariusze weszli do sali, grupa awanturujących się mężczyzn się uspokoiła. Mężczyźni zostali wyprowadzeni przez policjantów. Łącznie wylegitymowano 16 osób. Przerwane spotkanie zostało wznowione, ale już tylko w wersji online. Jego zapis dostępny jest na profilu Facebook biblioteki.

Biblioteka Raczyńskich dziś wydała oświadczenie:

„Biblioteka jest miejscem spotkań i wymiany myśli. Aby do rozmowy doszło, musi być zapewniona pewna przestrzeń. Ta przestrzeń została wczoraj zakłócona. Grupa osób krzykami i buczeniem uniemożliwiła odbycie rozmowy z Oksaną Zabużko w warunkach, jakie są bibliotecznym standardem. Podczas, gdy grupa zakłócała przebieg spotkania i biblioteczny spokój, czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy i osobiste rozmowy z Autorką. Spotkanie zostało wznowione w wersji online i można je obejrzeć na Facebooku Biblioteki Raczyńskich. Dyrekcja Biblioteki złoży zawiadomienie na policji.”

Jak informuje mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, sprawa jest obecnie prowadzona w zakresie zakłócania porządku, za co grożą wysokie kary grzywny.