Co z zajęciami z edukacji seksualnej w poznańskich szkołach? Program miał ruszyć w 2021 roku

Choć już w 2019 roku poznańscy radni przyjęli poprawkę do budżetu, która zakładała wyszkolenie nauczycieli w zakresie prowadzenia zajęć z edukacji seksualnej oraz realizację dodatkowych zajęć temu poświęconych, to program nadal się nie rozpoczął. Miejska radna, a zarazem autorka przyjętej wówczas poprawki, Marta Mazurek, postanowiła spytać prezydenta, kiedy Miasto zamierza zrealizować zajęcia.

 

W 2019 roku radna Marta Mazurek wniosła poprawkę budżetową, zgodnie z którą 50 tysięcy złotych miało być przeznaczonych na przeszkolenie 20 nauczycieli z poznańskich szkół w kierunku prowadzenia zajęć z edukacji seksualnej. Projekt przewiduje współprace z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

Początkowo jego realizacja planowana była na 2021 rok, jednak z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia oraz naukę zdalną, została przesunięta. Choć w 2022 roku zajęcia w szkołach odbywały się już bez przeszkód, to tych z edukacji seksualnej nie realizowano.

Radna postanowiła zwrócić się do prezydenta Poznania z interpelacją w tej sprawie. Zauważyła, że w budżecie na 2023 rok na realizację projektu zabezpieczono 100 tysięcy złotych. Marta Mazurek chciała dowiedzieć się, na jakim etapie jest wdrażanie programu w poznańskich placówkach. W pytaniach prosi o odpowiedź jaka jest procedura naboru do zajęć, kto będzie je realizował, czy przewidywana jest kontynuacja wsparcia nauczycieli w zakresie doskonalenia warsztatu prowadzenia zajęć z edukacji seksualnej i kiedy można spodziewać się ustandaryzowanych propozycji programów zajęć.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski. Jak wskazał, obecnie przygotowywana jest ostateczna wersja porozumienia, jakie ma zostać zawarte między Miastem Poznań, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz Wydziałem Kognitywistyki UAM. Ma być gotowe na przełomie marca i kwietnia. Dopiero po jego podpisaniu będzie możliwa realizacji programu.

W odpowiedzi na pytanie o procedurę naboru wiceprezydent wyjaśnił, że szkoły otrzymają pełen program, który następnie będą mogły przekazać rodzicom. Dzieci będą uczestniczyły w zajęciach jedynie po wyrażeniu na to pisemnej zgody przez rodzica lub opiekuna. Dopiero po zebraniu deklaracji szkoły będą mogły zgłosić do Wydziału Oświaty chęć uczestniczenia w projekcie. Wspólny program został już przygotowany przez Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i przekazany do Wydziału Oświaty.

Zajęcia prowadzone będą przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Psychologii i Kognitywistki UAM oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Odpowiadając na pytanie o kontynuacje programu szkoleń dla nauczycieli zastępca prezydenta Poznania przypomniał, że nauczyciele mogą wnioskować do dyrektorów szkół o wsparcie finansowe w związku z udziałem w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego.