“Politycy w obecności księży podczas mszy również wygłaszali stanowiska” – argumenty sądu dot. wyroku dla oskarżonych o przerwanie mszy w Katedrze

Sąd rejonowy w Poznaniu uniewinnił wszystkie 32 osoby, które po zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej protestowały w poznańskiej katedrze. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

O wyroku pisaliśmy dziś na naszym portalu (tutaj).

Jak argumentowała ustnie uzasadniając wyrok sędzia Joanna Knobel, intencją oskarżonych nie było złośliwe przeszkadzanie w obrzędzie religijnym, lecz wyrażenie sprzeciwu wobec otwarcie popieranego przez miejscowego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego orzeczenia TK prowadzącego do odebrania kobietom istotnej części ich praw.

– Oskarżeni uczynili z katedry poznańskiej związanej z abp. Gądeckim kanał informacyjny, tubę informacyjną, ponieważ chcieli być usłyszani, również przez hierarchów Kościoła, ponieważ czuli się bezsilni w sytuacji, kiedy politycy i hierarchowie kościelni narzucili wszystkim członkom społeczeństwa swoją wizje świata i ograniczyli prawa kobiet – argumentowała sędzia, przypominając, że kościelne ambony niejednokrotnie służyły politykom do wygłaszania ich stanowisk.