4 znanych sportowców urodzonych w Poznaniu

W Poznaniu przyszło na świat kilku znanych sportowców, o których głośno było nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jakie reprezentują dyscypliny? Jakie były ich początki ze sportem? Jakimi sukcesami mogą się pochwalić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Wojciech Fibak

Wojciech Fibak to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców na świecie. Przez wielu do dzisiaj uznawany jest za najlepszego tenisistę w historii naszego kraju. Ma na swoim koncie m.in. wygraną w grze podwójnej na Australian Open. 

Urodził się 30 sierpnia 1952 roku i przez całe swoje dzieciństwo oraz lata młodzieńcze związany był z Poznaniem. Na korty tenisowe trafił za sprawą ojca Jana, chirurga i profesora miejscowej Akademii Wychowania Fizycznego, który kładł bardzo duży nacisk zarówno na rozwój fizyczny, jak i intelektualny swoich dzieci.

Pierwszym klubem Fibaka był AZS Poznań, w którego barwach sięgnął po mistrzostwo Polski juniorów oraz seniorów. Następnie przebojem przedarł się do ścisłej czołówki męskiego tenisa. Wygrał łącznie 15 turniejów singlowych i jako pierwszy Polak awansował do pierwszej dziesiątki rankingu ATP.

Magda Linette

Z Poznania wywodzi się też kobieca przedstawicielka tenisa, z powodzeniem radząca sobie na światowych kortach. Mowa o urodzonej 12 lutego 1992 roku Magdzie Linette. Swoje nazwisko zawdzięcza jednemu z francuskich przodków, który przybył do Polski wraz z armią napoleońską, zakochał się  i osiadł tu na stałe.

Na korty zaprowadził ją ojciec, będący jej pierwszym trenerem. Później trafiła pod skrzydła Michała Dembińskiego, Jakuba Rekosia i Jakuba Pitera. W 2013 roku podjęła współpracę z Izo Zunicem, który z czasem został jej życiowym partnerem.

Obecnie Magda doskonali swoje umiejętności pod okiem Mark Gellard. To właśnie on doprowadził Linette do jej największego życiowego sukcesu, jakim był awans do półfinału Australian Open 2023. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak radzi sobie na kortach ta wywodząca się z Poznania tenisistka, to przydać się może Betclic kod promocyjny MECZYKI. Daje on przepustkę do transmisji online z wielu turniejów tenisowych.

Borys Mańkowski

Kolejnym sportowcem urodzonym w Poznaniu jest Borys Mańkowski. Na świecie pojawił się 13 października 1989 roku, a swoją karierę ze sztukami walki zawdzięcza mamie, która zaprowadziła sześcioletniego syna na pierwszy trening aikido. Wszystko dlatego, że sama uprawiała judo i karate.

Mańkowski obecnie należy do organizacji KSW. Swoją ostatnią walkę odbył na początku 2023 roku podczas gali organizowanej w Szczecinie. Został wtedy znokautowany w pierwszej rundzie przez Valeriu Mirceę.

Przed walkami Mańkowskiego można otrzymać bonus od Betclic i spróbować przewidzieć ich rozstrzygnięcie. Do tej pory Borys wygrał 22 starcia w MMA, a w 11 z nich musiał uznać wyższość rywala. W 2021 roku stoczył zwycięską walkę bokserską z Normanem Parke podczas Fame MMA 11.

Szymon Ziółkowski

Poznań może się też pochwalić mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w rzucie młotem. Mowa o urodzonym 1 lipca 1976 roku Szymonie Ziółkowskim. Po złoto na Igrzyskach Olimpijskich sięgnął w Sydney w 2000 roku, a złoty medal mistrzostw świata wywalczył rok później w Edmonton.

Dlaczego zaczął trenować akurat rzut młotem? Z prostej przyczy. Dyscyplinę tę uprawiał jego ojciec. Szymon pierwsze szlify zdobywał w klubie AZS Poznań, gdzie jego trenerami byli Czesław Cybulski, Krzysztof Kaliszewski i Grzegorz Nowak.

Ziółkowski jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów. Oprócz wspomnianych sukcesów ma na swoim koncie dwa srebrne medale na MŚ i brązowy na Mistrzostwach Europy w Helsinkach. Pięć razy pod rząd był też najlepszy w superlidze Pucharu Europy.