Od kwietnia zmiany w funkcjonowaniu punktu recepcyjnego dla uchodźców. Gdzie i jaką pomoc otrzymają?

Nie będzie już miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy w punkcie recepcyjnym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o zmianie formy pomocy dla szukających schronienia przed rosyjską agresją w tym miejscu. Gdzie i jak udzielane będzie wsparcie?

Po wybuchu wojny na terytorium Ukrainy na Międzynarodowych Targach Poznańskich uruchomiono punkt recepcyjny dla uchodźców. Lokalizacja blisko dworca, odpowiednie zaplecze czy doświadczenie logistyczne były jednymi z wielu argumentów dla tej decyzji.

Wraz ze zmianami potrzeb, zmieniała się także forma pomocy, jaka była tam udzielana.

Od początku wybuchu wojny z punktu recepcyjnego na MTP skorzystało kilkanaście tysięcy obywateli Ukrainy – najpierw w holu wschodnim, a następnie w pawilonie nr 2, gdzie funkcjonuje do dziś.

Obsługę zapewnia Caritas Poznań, które regularnie raportuje sytuację i udzielaną pomoc.

Jeszcze do końca sierpnia 2022 roku zabezpieczano tam przede wszystkim podstawowe funkcje bytowe, w tym nocleg, wyżywienie, odzież, podstawowe informacje. Od września postawiono głównie na działania związane ze wspieraniem aktywizacji zawodowej, integracji i aktywności społecznej.

Cały czas działa tam także punkt kwaterunkowy oraz możliwość noclegu, ale coraz mniej osób z niego korzysta.

Z analizy danych wynika, że z punktu coraz rzadziej korzystają osoby, które dopiero dotarły do Poznania czy Wielkopolski.

„Dla porównania w okresie od 5 – 12 maja 2022 r. do punktu trafiło 6674 osób, z czego 220 skorzystało z noclegu, z kolei w dniach 12 – 19 lutego br. do punktu przybyło 2433 osób, w tym 21 zdecydowały się zostać na noc” – przekazuje Biuro Wojewody Wielkopolskiego

Obecnie zdecydowana większość osób odwiedzających punkt chce uzyskać informacje dotyczące dalszego życia w Polsce. Z noclegu korzysta jedynie ok. 2% osób zgłaszających się na MTP.

Biorąc pod uwagę takie tendencje, podjęto decyzję o zmianie i dostosowaniu formuły działalności pomocowej. Zwiększy się liczba punktów, w których udzielane będą informacje, a miejsca noclegowe będą dostosowane do rzeczywistych potrzeb.

Wojewoda wielkopolski pozyskał środki w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji m.in. na rozszerzenie działań informacyjno-doradczych dla uchodźców. Realizowany przy udziale środków unijnych projekt pn. „Wielkopolska – Wspólna Przyszłość” pozwolił na rozszerzenie wsparcia dla uchodźców i utworzenie sieci punktów informacyjno-doradczych. W Poznaniu punkty takie znajdują się w:

– budynku WUW, pl. Wolności 17;
– Centrum Integracji Cudzoziemców, ul. Feliksa Nowowiejskiego 25 (we współpracy z ROPS);
– siedzibie UAM, ul. Święty Marcin 78 (dedykowany w szczególności środowiskom akademickim, we współpracy z UAM).

Działają także punkty w innych wielkopolskich miastach, w ramach delegatur Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz Pile.

Punkt zakwaterowania działać będzie od kwietnia 2023 roku w budynku przy ul. Bukowskiej 27, który należy do Miasta Poznań. Będzie tam 10 miejsc tymczasowych dla osób przyjeżdżających do Poznania lub czekających na pociąg w dalszą podróż. W punkcie także można uzyskać informacje, podobnie jak w prowadzonym przez Caritas Centrum Wsparcia dla Rodzin z Ukrainy przy ul. Przemysłowej 47.