Kleszcze nie odpuszczają: choroba, która atakuje mózg

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą, której przyczyną jest wirus przenoszony przez kleszcze. Zmiany klimatyczne, a zwłaszcza łagodniejsze zimy, sprzyjają mnożeniu się kleszczy i wydłużają ich okres aktywności, co powoduje wzrost liczby zachorowań na KZM w Europie, w tym w Polsce. KZM atakuje mózg i ośrodkowy układ nerwowy, a objawy obejmują między innymi gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów. W cięższych przypadkach choroba może prowadzić do trwałych zaburzeń neurologicznych lub nawet śmierci.

Najważniejszą formą profilaktyki KZM jest szczepienie. W Polsce istnieją dwa rodzaje szczepionek przeciwko temu wirusowi. Pierwsza z nich jest jednodawkowa i chroni przed chorobą przez okres 10 lat. Druga to szczepionka dwuskładnikowa, która jest skuteczniejsza i daje odporność przez co najmniej 5 lat, ale wymaga dwóch dawek. Szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a zakażenie wirusem KZM można uniknąć, szczepiąc się przed sezonem kleszczowym.

Ponadto, aby uniknąć ukąszenia przez kleszcze, zaleca się noszenie długich ubrań, używanie środków odstraszających kleszcze, regularne badanie skóry i szybkie usuwanie kleszczy. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza i skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy choroby.

Wniosek jest jasny – KZM jest groźną chorobą, a kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jedyną formą profilaktyki KZM jest szczepienie, a więc warto zdecydować się na to działanie, zwłaszcza w przypadku osób często przebywających na łonie natury. Dodatkowo, należy pamiętać o zasadach ostrożności, aby uniknąć ukąszenia przez kleszcze, co w konsekwencji zmniejszy ryzyko zakażenia chorobą.

Jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania KZM jest unikanie ukąszeń kleszczy. Zdaniem ekspertów najlepszą formą profilaktyki jest unikanie miejsc, gdzie występują kleszcze, a w przypadku konieczności przebywania w takim miejscu, stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej i preparatów odstraszających kleszcze.

Innym ważnym sposobem zapobiegania KZM jest regularne przeglądanie ciała w poszukiwaniu kleszczy, zwłaszcza po pobycie w lesie lub na łące. Należy dokładnie obejrzeć całe ciało, włącznie z głową, pachami, pępkiem i okolicami genitalnymi, ponieważ kleszcze najchętniej przyjmują się w tych miejscach.

Jeśli zostanie wykryty kleszcz, należy go usunąć jak najszybciej, najlepiej za pomocą specjalnego pęsety do usuwania kleszczy, dostępnej w aptekach. Ważne jest, aby nie próbować wyciągnąć kleszcza za pomocą palców, a także nie podrażniać go przed usunięciem, np. nie smarować olejem, klejem czy innymi preparatami.

Najważniejszą formą profilaktyki KZM jest szczepienie. Obecnie na rynku dostępne są dwa preparaty przeciwko KZM: Encepur i FSME-IMMUN. Szczepienie jest zalecane dla osób, które podejmują aktywności na obszarach, gdzie występują kleszcze, szczególnie dla osób starszych oraz dzieci powyżej 1. roku życia.

Warto pamiętać, że szczepienie przeciwko KZM nie zapewnia pełnej ochrony przed zakażeniem, ale zmniejsza ryzyko zachorowania oraz złagodzi przebieg choroby w przypadku zakażenia.

Podsumowując, kleszczowe zapalenie mózgu to poważna choroba zakaźna, która stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia ludzi w Polsce i na świecie. Należy przestrzegać zasad profilaktyki, unikać miejsc, gdzie występują kleszcze, stosować odpowiednią odzież ochronną i preparaty odstraszające kleszcze, a także regularnie przeglądać ciało w poszukiwaniu kleszczy. Najważniejszym jednak sposobem zapobiegania KZM jest szczepienie, które należy wykonać w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania oraz złagodzenia przebiegu choroby w przypadku zakażenia.